Illik? Nem illik!

Mottó: Ha figyel a másik emberre, Önre is jut a figyelembõl.

Illik? Nem illik!

Ma már az „illemtan” kifejezés is elavultnak tűnik. Pedig egyszerűbben vészelhetjük át a mindennapok megpróbáltatásait néhány szabály ismeretével, és főleg betartásával.

Az utcán

Jó karban lévő, idős úr megy csomaggal a forgalmas téren egy napsütötte délelőtt. Szemben húsz éves lány igyekszik célja felé, határozottan, se jobbra, se balra nem néz. Fél testével ütközik az úrral. A lány megy tovább, szó nélkül.
Ne így! Illik úgy menni az utcán, hogy mást ne akadályozzon. Ha ütközik valakivel, kérjen elnézést, még akkor is, ha a másikat is tartja „hibásnak”. Elfogyott a pardon, elnézést, bocsánat, a közlekedők szótárából. Hozzuk vissza!

Parkoló, fél járdát elálló autók mellett keskeny járdarész. Két közel azonos korú nő, elszántan törtet egymással szemben. Vajon ki győz? – mintha azon a néhány pillanaton múlna!
Ne így! Engedje át aki szembejön,  csomaggal van, aki gyereket vezet, aki idősebb. Köszönje meg, ha ezt más megteszi. Mellé egy mosoly csodát tesz. Próbálja ki!

Autóbuszmegálló, 5-6 ember várakozik, köztük fiatal, mozgássérült férfi, és egy nő, két kisgyerekkel. Senkinek nem jut eszébe, hogy előre engedje bármelyiküket is.
Nem illik úgy felszállni, hogy törtet az első ülőhely felé. Vegye észre, ha valakinek segítségre van szüksége. Engedje előre a felszállásnál. Adja át az ülőhelyet – ha önmaga nem szorul rá nagyon – kisgyereknek, betegnek, öregnek.
 

A rendelőben

Zsúfolt várószoba, egy felnőtt körzeti rendelőben. Fiatal nő, karján gyerekkel, belép. Néz, a többiek visszanéznek. Csend. Nyílik a rendelő ajtaja, a fiatalasszony villámgyorsan bemegy.
Így nem illik!
Illik köszönni, ha belép valahová, akár ismerős, akár ismeretlenek vannak ott. A magyar nyelv szerencsés, a napszaknak megfelelő köszönés mindig udvarias. Ki köszön kinek előre? A szabály: fiatal idősebbnek, férfi nőnek, újonnan jött annak, aki már ott volt.
Illik egy rendelőben tájékozódni a sorra kerülés rendjéről. „Kérem ki érkezett utoljára?”, vagy „Bocsánat, ki után következem?”

Kisgyerekkel beteg emberek közé menni, nem jó dolog a fertőzésveszély miatt, illik az ott lévőknek előre engedni azt, aki nem tudja másra bízni a gyerekét, ha orvoshoz megy.
Nem illik viszont kérdezés nélkül soron kívül besurranni.
 

Ismerősnél

Fiatalasszony átszalad a  szomszédba valami apróságért. Leül „csak egy percre”. Beszél, és közben ismételten megvakarja a hónalját.
Nem illik nyilvánosan vakarózni, nagyon nem illik intim testtájakon! Erre is számtalan példa akad férfiak körében is, utcán, munkahelyen, metrón.