Jó éjszakát!

2011.09.11. - Írta: betegvagyok.hu

Címkék: alvás
Jó éjszakát!

Az alvás biológiai szükségszerűség. Egyszersmind azonban nagy segítőnk is egészségünk és szépségünk fogyatékosságainak helyrehozásában. Maga a jó és bőséges alvás fiatalít és szépít. Ha az alvás mindig ritmikus harmóniában követi az ébrenlétet, akkor egész nap frissek és derűsek vagyunk, megvan a munkakedvünk, jól érezzük magunkat, örülünk az életnek. Heinrich Heine mondta egyszer: Az alvás remek találmány. Erről sokat – és keserűséggel – tudnának beszélni mindazok, akik éjjelente álmatlanul forgolódnak ágyukban. Közéjük tartozott egy bizonyos Mrs. Margarete Howes, Kentből. Ő mindent, de mindent megpróbált, ám nem akart álom jönni a szemére. Ekkor egy este a következő történt: balsejtelmektől gyötörten feküdt le ágyába. Eközben egyik hajcsavarója leesett a padlóra. Mrs. Howes fölkelt, az ágy alá mászott, és a falig kellett tapogatóznia, amíg megtalálta a hajcsavarót. Ettől annyira kimerült, hogy alig bújt dunyhája alá, máris elaludt. Azóta minden este néhány percig négykézláb mászik az ágya körül. Kétségtelenül nem lehet valami kecses látvány a termetes asszonyság – ezt maga is elismeri –, de a módszer csodát művel.

Egész­sé­ges al­vás köz­ben a test új ener­gi­át hal­moz föl, az ak­ku­mu­lá­tor is­mét fel­töl­tődik. Ha ez hosszabb időn át hi­á­nyo­san megy vég­be, szük­ség­sze­rű­en za­va­rok és ku­dar­cok lép­nek fel. Ezt pe­dig ok­vet­le­nül meg kell előzni. Ne­tán ön is azok kö­zé a szen­vedők kö­zé tar­to­zik, akik fél­nek az ágy­tól? Akik örö­kö­sen ret­teg­nek az éj­fél és a pir­ka­dat kö­zöt­ti gyöt­rel­mes éber órák­tól? Hadd kö­vet­kez­zék itt né­hány be­vált, ál­ta­lá­nos ér­vé­nyű ta­nács.

  • Csak­is jól ki­szellőzte­tett szo­bá­ban alud­jék.
  • Sza­bad nap­ján en­ged­élyez­zen ma­gá­nak egy rö­vid dé­li al­vást. Ezek a per­cek ka­ma­tos­tul meg­té­rül­nek.
  • Ne for­dul­jon al­ta­tók­hoz; sze­dé­sük könnyen szen­ved­éllyé vá­lik.
  • Le­fek­vés előtt te­gyen rö­vid, tem­pós sé­tát.
  • Es­te ne egyék ne­héz, túl zsí­ros éte­le­ket.
  • Le­fek­vés előtt ve­gyen lan­gyos fenyőtű­fürdőt. Ha hi­deg a lá­ba, se­gít a vál­to­ga­tott for­ró-, il­let­ve hi­deg­víz-láb­fürdő is. A be­fe­je­zés min­dig hi­deg víz le­gyen.
  • Ké­szít­se el ma­gá­nak ezt a nagy­sze­rű „al­ta­tó­i­talt”: egy po­hár jó me­leg tea vagy jog­hurt, amely­hez hoz­zá­ke­ver egy evőka­nál­nyi tej­port és ugyan­csak egy evőka­nál­nyi mé­zet. Szük­ség ese­tén meg­te­szi egy po­hár macs­ka­gyö­kér (va­le­ri­á­na) vagy ka­mil­la­tea.
  • Törődjék bél­mű­kö­dé­sé­vel. A leg­jobb, ha be­szél az or­vo­sá­val, ő meg­vizs­gál­ja az eset­le­ges rend­el­len­es­ség okát, és or­vo­sol­ja.
  • Erős ká­vé és sö­tét tea él­ve­ze­te, kü­lö­nö­sen az es­ti órák­ban, ká­ros.
  • Ugya­nez vo­nat­ko­zik a ni­ko­tin­ra is. Ugye tud­ja, hogy a fo­ko­zott ci­ga­ret­tá­zás­nak ál­mat­lan­ság le­het a kö­vet­kez­mé­nye?
  • Ol­vas­son va­la­mi­lyen könnyű ol­vas­mányt, amely el­te­re­li fi­gyel­mét a na­pi gon­dok­ról.
  • Az ágya is oka le­het an­nak, ha nyug­ta­la­nul, rosszul al­szik. Gon­dos­kod­jék meg­fe­lelő fek­helyről. Két­ség­te­len, van, aki szí­ve­seb­ben al­szik pu­hán, s van, aki a ke­mény fek­he­lyet ked­ve­li. Mind­két szélsőség al­vá­sza­vart ered­mé­nyez­het. Cse­rél­ges­se „fész­ké­nek” anya­gát, és vizs­gál­ja meg az ered­ményt. Túl­sá­go­san ma­gas fej­pár­nák, ék ala­kú pár­nák is okoz­nak oly­kor ál­mat­la­nul töl­tött éj­sza­ká­kat. Le­hetőleg fe­küd­jék la­po­san (ki­vé­ve, ha szív­be­teg!).
  • Vé­ge­ze­tül: a leg­ré­geb­ben be­vált szer a vér­ke­rin­gés meggyor­sí­tá­sá­ra: az ásí­tás.
     

A jó, ki­adós ásí­tás, csak­nem min­dig együtt jár a vég­ta­gok és a mell­kas ala­pos meg­nyúj­tóz­ta­tá­sá­val. Ez a vért el­jut­tat­ja az erek leg­külső elá­ga­zá­sa­i­ba is, és a test fö­lé­lén­kül, föl­fris­sül. Ezért van az, hogy már a ter­mé­szet is ásí­tás­ra kész­tet ben­nün­ket, midőn al­vá­sunk­ból fö­léb­re­dünk. Ugya­nez a te­vé­keny­ség meg­könnyí­ti elal­vá­sun­kat is.