Legalább a gyerek ne sérüljön az elkerülhetetlennél jobban…

2012.04.25. - Írta: DA

Legalább a gyerek ne sérüljön az elkerülhetetlennél jobban…

A válás eleve kemény dió, de ha gyerekeink is vannak, még nehezebb. Összeállításunkban felhívjuk a figyelmet a legnagyobb hibákra, amiket ilyen helyzetben szülőként elkövethetünk.

1. Sose használja üzenetközvetítőnek a gyereket!
Rengeteg elvált szülő követként használja a gyerekeket, ez azonban óriási felelőtlenség. A gyereket egyébként is megviselte a válás, és ha a szülők közötti kommunikáció felelősségét is a vállára helyezzük, az hatalmas további stresszt jelent számára. Miért tőle várjuk, hogy közvetítsen egy olyan helyzetben, amit a nála érettebb, idősebb és tapasztaltabb anyja és apja sem tud megfelelően kezelni? Az internet ebből a szempontból nagy segítség – nem kell találkozni és beszélni egymással, de mindenről informálhatjuk a másikat egy email segítségével. Összeveszni persze így is össze lehet, de legalább a gyerek kimarad belőle… Ha nem szívesen csevegnek egymással, de a gyerek miatt mégis muszáj, akkor is tudatosítsák magukban: ez a beszélgetés most nem önökről és a vélt vagy valós sérelmeikről szól, hanem róla, aki mindkettejüknek a legfontosabb a világon.
 
2. Ne várja, hogy a gyereke terapeutaként viselkedjen!
Eszébe se jusson a gyermekének kitálalni az anyja/apja viselt dolgairól, a válásuk pontos részleteiről, és főleg soha ne szidalmazza, mocskolja volt házastársát a gyerek előtt. Lehet, hogy az önök kapcsolatának annyi, de attól még a gyereknek a másik fél egész életében a szülője marad, akit szeret és tisztel. És még akkor is ön a felnőtt, ha egyébként úgy érzi, teljesen kicsúszott a lábai alól a talaj. Ne várjon megoldást a gyerektől, és ne zúdítsa rá a saját kétségeit, mert ha azt látja, hogy egyetlen biztos pont sincs az életében, végérvényesen kicsúszhat a talaj a lábai alól!
 
3. Ne mondja meg neki, mit gondoljon!
Lehet, hogy bonyolult, de próbálja meg elkerülni csemetéje befolyásolását, és ne akarja ön meghatároznia, mit kell gondolnia a kialakult helyzetről. Ha a gyermek önhöz fordul, hallgassa meg – de akkor se tegyen negatív megjegyzéseket a volt házastársra, ha a gyerek adott esetben dühös az apjára, amiért annak új barátnője van. Tegye egyértelművé, hogy megérti a fájdalmát, de az átkozódás csak ront a helyzeten. Tudassa gyermeke kétségeit volt partnerével is.
 
4. Tegye félre a hiúságát!
A gyereknek mindkét szülővel lennie kell a válás után is. Ne sértődjön meg, ha a gyerek lelkesen, élményekkel telve tér haza a másikkal eltöltött közös hétvégéről – ez nem verseny, és ettől még nem szereti önt kevésbé. Kérdezgesse, és biztosítsa arról, hogy örül annak, ha jó viszonyt ápol a másik szülővel. Vegyen erőt magán – ismét muszáj hangsúlyozni: ez nem önről szól, hanem a gyermekéről!
 
5. Javítsa meg, amit eddig tönkretettek!
Vagy legalábbis próbálja meg. Sérülés nélküli válás nem létezik, és a felek gyakran csak utólag jönnek rá, milyen hibákkal okoztak fájdalmat gyermeküknek. A gyerekek megbocsátók, ezt soha ne feledje – egészen a kamaszkorig, amikor a kibeszéletlen düh alapállássá válhat. Addig azonban sosincs késő helyrehozni a dolgokat, bocsánatot kérni kimondott szavakért, vagy elmondani olyanokat, amik a megfelelő szituációban nem hangzottak el, pedig szükség lett volna rájuk.