Legyen újra öröm a mozgás!

2018.07.27. - Írta: Veress Pálma

Legyen újra öröm a mozgás!

Fájjon a térdünk, zsibbadjon a csuklónk, gémberedjen el a nyakunk: a reuma a varázsszó. Sokat és sokan használják ezt a kifejezést, hiszen ez az elnevezés egy óriási terület összefoglalója: a mozgásszervi betegségeké, amelyekre az idült ízületi gyulladások, majd az ízületek korlátolt mozgása és merevsége a jellemzô. A reumás betegeknek a mozgás nem örömöt okoz, hanem félelmet. Rettegnek, ha el kell menni vásárolni, ha ki kell mozdulni az ágyból. Sokan nem tudják, hogy éppen a mozgás lenne a gyógyír a bajunkra...

A mozgásszervi betegségek köre rendkívül sokrétű – tájékoztat Dr. Bart Marietta  reumatológus. – Vannak gyulladásos, kopásos és anyagcsere bajok következtében kialakult reumatikus panaszok, de fejlődési rendellenesség, daganat, valamint a mozgással kapcsolatos elváltozások is okozhatják jelentkezésüket. Amíg a konzvervatív kezelést végezzük addig reumatológiáról beszélünk. A műtéti megoldás már az ortopédia, az idegsebészet, a traumatológia és az onkológia területe.

Mi­lyen pa­na­szo­kat, tü­ne­te­ket okoz a re­u­ma?

Kezdetben fájdalmat észlel a beteg. Úgy érzi, hogy „berozsdásodott” a térde, „elfeküdte” a nyakát. Ezt követi a funkciózavar, amikor a beteg testrész már nem úgy működik, ahogy azt addig tette. A tünetek legsúlyosabb fázisa a deformitás. Természetesen minden fázisnak megvan a maga terápiája: a fájdalmak enyhítésére szolgálnak a megfelelő fájdalomcsillapítók, s a beteg terület helyi gyógyító technikái közé az injekciók, az elektro-, mechano-, hidro- és balneoterápia tartozik. Amikor már a funkcióban is zavar keletkezett, a fizikoterápia mellé gyógytornát is javasol az orvos. Lehetőleg aktív tornát végezzen a beteg! A tangentor ugyan divatos, de többet ér a páciens aktív tornagyakorlata, a beteg testrész megfelelô mozgatása, terhelése, az ízületek kellő edzése. A deformitások kialakulása után az egyetlen „gyógymód” a sebészkés, illetve a szükséges segédeszközök használata. Támbot, gyógycipő, talpbetét, fűző sorolható ebbe a körbe. A már meglévő enyhébb panaszokat, fájdalmakat jótékonyan enyhítik a patikában széles választékban kapható különféle reuma elleni krémek, kenőcsők.

Mit te­gyünk, hogy ki­véd­jük eze­ket a be­teg­sé­ge­ket, ne le­gyen lum­bá­gónk, el­ke­rül­jük az is­chi­ast, az atrh­ro­sist?

Tornázzunk, tornázzunk és tornázzunk! De azért gondoljunk a megfelelô táplálkozásra is, hiszen például a mértéktelen húsfogyasztás köszvényt idézhet elő. Sajnos, mi magyarok túlságosan szeretjük a hasunkat, s nem gondolunk arra, hogy az elhízás milyen terheket ró a szervezetünkre. A mozgásszervi betegségek jó része elkerülhető lenne, ha ki-ki tartaná saját „versenysúlyát”. S akkor a mozgás valóban öröm lenne mindenki számára...