Mi van, ha magunkban beszélünk?

2017.05.23.

Mi van, ha magunkban beszélünk?

Ha az ember magában beszél, furcsának tűnik, rosszabb esetben azt gondolják róla, hogy valami nincsen rendben az elméjével. Az újabb kutatások azonban azt bizonyítják, hogy ez a fajta társalgás nagyban erősíti az önbizalmat és javítja a memóriát. 

„Nem kell feltételezni, hogy ez irracionális dolog. Ha valaki magában beszél, felszabadultabb, bátrabb, nem kötik szabályok és képes saját magát is meglepni azzal, ami kijön a száján”

vélekedik Gary Lupyan pszichológus, a Wisconsin Egyetem docense, aki munkatársaival együtt kutatta az önkifejezésnek ezt a módját. Kísérleteit számos tanulmányban leírták. Az egyik ilyen kísérlet arról szól, hogy a jelöltek egy csoportját megkérték: egy kivetítőn megjelent tárgyat nevezzenek meg hangosan, míg a csoport másik felének nem volt szabad ezt tennie, nekik csendben kellett maradniuk.

A kutatók arra jutottak, hogy azok, akik hangosan megnevezték a tárgyakat, sokkal gyorsabban azonosították őket a képernyőn. A kísérlet eredményeképpen más pszichológusok is arra biztatják az embereket, hogy bátran beszéljenek magukban. Ez nemcsak a memóriát fejleszti, hanem más területeken is érezteti kedvező hatását. Például ha valaki dühös, jót teszünk vele, ha hagyjuk magában beszélni. Ezáltal kiadja magából a dühöt, és hamarabb megnyugszik.

Más pszichológusok arra is felhívják a figyelmet, hogy az emberek általában értelmes, empatikus társakkal osztják meg legszívesebben a mondandójukat.

Nos, ki lehetne a legértelmesebb és empatikusabb társ, mint saját magunk?  Az önmagunkkal folytatott diskurzus fejleszti az önkritikát is. 

Egyébként érdemes megfigyelni, hogy a kisgyerekek milyen gyakran beszélnek magukban. Ösztönösen cselekednek, mert tudják, hogy ez jó nekik. Hangos beszédük fejleszti a képességeiket, önbizalmukat.


Forrás: BBC