Miért idegesítő a csikorgó hang?

2017.02.10.

Miért idegesítő a csikorgó hang?

Miért van az, hogy bizonyos hangokra a hideg rázza ki az embereket? Gondoljunk például az evés közbeni csámcsogásra vagy arra, hogy valaki a körmével kaparja a táblát. A jelenség neve mizofónia, amely nemcsak arról szól, hogy egyszerűen idegesítő, hanem másról is.

Amerikai tudósok kimutatták, hogy a bosszantó hangok hatására az agyban túlfűtött érzelmi reakciók keletkeznek. Olana Tansley-Hancock esetében nyolc éves korában fedezték fel az érzékenységét, amikor evés, levegővétel vagy zizegő hangokra meglepően reagált. „Amikor valaki sült burgonyát ropogtat, vagy egy zacskóval zörög, legszívesebben kiszaladnék a világból. Szabályos fenyegetést érzek, amelyet nem bírok elviselni. Váratlanul tör rám a riadalom, és nem tudok mit tenni” – mondta.

Orvosok húsz mizofóniában szenvedő és huszonkét normális ember agyát vizsgálták meg abból a célból, hogyan reagálnak a különféle hangokra. Az MRI vizsgálat során lejátszottak semleges hangokat, például zuhogó esőt; aztán kellemetlen zörejeket, például csikorgást; majd egyéb hangokat. A vizsgálatból kiderült, hogy az agy bizonyos része, amely az érzelmekkel van kapcsolatban, túlságosan aktívvá vált a mizofóniában szenvedőknél.

Dr. Sukhbinder Kumar, a Newcastle University kutatója úgy nyilatkozott, hogy a hangokra érzékenyeket túlságosan irritálják a kellemetlen zörejek. Reakciójuk általában a düh, nem pedig az undor. Gyógymód egyelőre nem létezik, de javasolható a füldugó használata, ha valaki előre láthatóan ilyen helyzetbe kerül. Egyelőre az sem ismeretes, hogy pontosan hányan szenvednek ebben a rendellenességben, és a diagnózis precíz menete sem világos. A kutatók abban reménykednek, hogy az agy alaposabb feltérképezésekor választ kaphatnak a baj okára.   


Forrás: BBC