Mit tegyünk a ronda elváltozásokkal?

- Írta: DÁ

Mit tegyünk a ronda elváltozásokkal?

Itt a nyár és a strandszezon, így különösen fontos a jó forma. A fogyáshoz számos módszer áll rendelkezésre, bizonyos – többek között a túlsúllyal járó – kozmetikai problémákra azonban kevésbé ennyire egyértelmű a megoldás, sőt, néha sajnos nem is létezik tökéletes ellenszer.

Cellulitisz

A narancsbőrt, minden nő rémálmát a bőrfelszín alatt összegyűlő zsírsejtek okozzák, amint „kiboltosulnak”. Megjelenése nagyban függ az adott személy zsírsejtjeinek struktúrájától: van, aki hajlamosabb rá, más kevésbé. Ne aggódjunk, a cellulitisz teljesen normális jelenség, már a kisbabáknál is megfigyelhető, és azon kívül, hogy nem esztétikus, semmiféle ártalmas hatással nem jár. Rossz hír azonban, hogy egyáltalán nem könnyű megszabadulni tőle. A fogyás némileg enyhít a helyzeten, de gyakran még a direkt e célra gyártott krémek sem fejtenek ki kellő hatást. A hidratálás ugyanakkor mindenképpen teltebbé teszi a bőrt, így enyhíthető általa a jelenség.

Elszíneződések

A túl sötét vagy túl világos foltok leginkább a mellkason és a háton jellemzőek, és egyenletlennek láttatják a bőrünket. A problémát gyakran egy tinea versicolor nevű gombafertőzés okozza, ami elsősorban a meleg égövi területeken, illetve nyáron gyakori. A hasonló problémákkal küzdők számára a legjobb tanács a napvédő krémek használata, így ugyanis egyenletesebb benyomást kelt majd a bőrünk, mintha a napozás után a foltok és a körülöttük lévő területek színbeli eltérései még feltűnőbbé válnak.

Striák

A striákat, köznapi nevükön terhességi csíkokat néha összekeverik vagy egy kalap alá veszik a cellulitisszel, pedig teljesen másról van szó, még ha általában tipikusan ugyanazokat a területeket (has, fenék, comb, csípő, mell) is érintik. Ebben az esetben azonban a bőr kinyúlásából fakadó jelenségről van szó, ami tipikusan hízás és fogyás, illetve terhesség esetén történik meg, de a striák a testépítők számára sem ismeretlenek, sőt, ha például egy sérülés hatására hirtelen szélsőséges módon feldagad egy ízület környéke, akkor is megjelenhetnek. Ilyenkor a kötőszövet nem tudja követni bőrünk felső rétegeinek változásait, így megreped, elszakad. Az eleinte a feszülés irányára merőlegesen megjelenő lilásvörös csíkok idővel fehéres színűvé válnak. A striák megjelenése egyénenként szintén eltérő. Az utólagos kezelések, krémek itt sajnos szintén nem jelentenek tökéletes megoldást, inkább próbáljuk megelőzni a jelenséget bőséges hidratálással. A csíkok idővel úgyis alaposan megfakulnak.

Visszerek

Visszérbetegség alatt a lábak vénáinak kitágulását értjük, ami nemcsak csúnya, de gyakran igen kellemetlen is. A rendellenesség kialakulása mögött számos ok húzódhat meg. Itt is alapvető a genetikai tényező, de a sok állás, ülés, a mozgásszegény életmód és bizonyos hormonális problémák is meghúzódhatnak a háttérben. Mindenekelőtt igyekezzünk kényelmes, egészséges lábbeliket viselni, hogy a helyzet ne forduljon még rosszabbra, tartsuk felemelve – például felpolcolva – a lábainkat, miközben pihenünk, és mozogjunk minél többet, hogy növeljük a kérdéses területek vérellátását. Sajnos nem létezik olyan hagyományos krém, ami teljesen láthatatlanná teszi a már meglévő visszereket: ezeket még a legkorszerűbb lézeres vagy injekciós kezelésekkel sem feltétlenül lehet eltüntetni. A legjobb módszer tehát itt is a megelőzés.