Napmérgezés vagy leégés?

Napmérgezés vagy leégés?

A napmérgezés olyan bőrreakció, amely a napfénynek való kitettség után jelentkezik. A napmérgezés megértése fontos abban, hogyan lehet megakadályozni, és hogyan kell megfelelően kezelnünk. Nagyon hasonlít a közönséges leégéshez, ezért van nehéz dolgunk megkülönböztetni őket egymástól.

Hivatalosan fotodermitisznek nevezik, a napmérgezés viszonylag ismeretlen és nem gyakori állapot. Mindazonáltal súlyos és hosszú távú szövődményei lehetnek, ha nem kezelik megfelelően.
Kiütések, viszketés, duzzadt bőrfelszín, láz, fejfájás, hányinger a jellegzetes és megszokott tünetei.

A leégés is hasonló, akik már voltak nyaralni és sokat tartózkodtak a tűző napon pontosan tudják, milyen tünetei lehetnek:

A vörös bőr, amely érintésre meleg hőérzetet kelt és későbbiekben hámozni kezd, kísérheti láz és hányinger is szélsőséges esetekben.

Ha a tüneteink megmaradnak, és nem javul az állapotunk, mindenképp keressünk fel egy orvost, mert a két esetnek különböző a kezelési módja, amit mi nem valószínű, hogy önerőből gyógyítani tudunk. A napmérgezés esetében, akár fényterápiás kezelést is kaphatunk, amiben különféle fénysugarakkal gyógyítják a sérült felületet. Megszokott még ennél az esetnél az étrend kiegészítés a legfontosabb vitaminokkal és nyomelemekkel, ezáltal fokozhatjuk szervezetünk védelmét a fényérzékenységre. Ezeket általában orvos jelöli ki számunkra.

Megóvhatjuk magunkat, ha nem töltünk sok idÅ‘t a napon, használunk naptejet napozás elÅ‘tt és mellÅ‘zzük a szoláriumok használatát az évek során.  A ruházkodásunk is kulcsfontosságú a mind a megelÅ‘zésben mind a kezelésben. Használjunk kalapot a napon és ügyeljünk a világos színű ruhadarabok viselésére a megelÅ‘zésnél és használjunk vizes borogatást a bÅ‘r hűsítésére.
Fordítsunk fokozott figyelmet bőrünk egészségére ebben az időszakban, amikor pillanatok alatt leéghetünk a napon és megannyi kellemetlenségtől kíméljük meg magunkat a közeljövőben.


Forrás: medicalnewstoday.com