Nem lenne szabad széttörni a tablettákat

2013.01.17. - Írta: Sz.N.

Nem lenne szabad széttörni a tablettákat

A különféle gyógyszereket csak akkor lenne szabad kettétörni, ha a csomagoláson jelzik, ennek nincs akadálya.

Ha széttörik a tablettát, megváltozhat a hatása – hívják fel német kutatók a figyelmet egy hétköznapi gyakorlat nem kívánt hatásaira. A Német Gyógyszerészek Szövetsége, az ABDA szakemberei rámutatnak: általában onnan lehet felismerni, hogy el lehet-e törni egy tablettát, hogy van rajta bevágás, ami mentén könnyen törik.

Arra hívják fel ugyanakkor a figyelmet, hogy sokszor a tablettán található mélyedés csupán azt szolgálja, hogy a különböző tabletták egymástól jól megkülönböztethetőek legyenek.

Ha széttörnek egy gyógyszert, mielőtt beveszik, az megváltoztathatja a hatását. Különösen így van a kisebb tablettáknál: olyan pici darabok keletkezhetnek, amiket nem lehet már megfelelően felhasználni. A kisebb hatóanyagú tabletták esetében az is elképzelhető, hogy nem egyenletesen oszlik el a hatóanyag a tablettában – a törött darabok, bár látszatra egyformák, különböző dózisokat tartalmazhatnak.

Némely gyógyszert azért készítenek réteges felépítéssel, mert így érhető el a megfelelő hatás. Ha ezeket széttörik, azzal a folyamatot is megzavarják.

A gyomornedv-ellenálló tablettáknak a vékonybélben kellene feloldódniuk – ha viszont széttörik vagy elrágják őket, már a gyomorban elkezdenek feloldódni – kárt okozva ezzel a gyomornyálkahártyának.

Sok tablettára bevonat is kerül. Ennek több oka is van. A bevonat gondoskodhat arról, hogy a gyógyszer késleltetve oldódjon fel, védi a hatóanyagot a nedvességtől és a fénytől, esetleg a keserű ízt hivatott lefedni. A bevonatos tablettákat éppen ezért semmiképpen ne törjük szét.