Nemcsak a férfiak rettegnek a hajhullástól

2012.03.02. - Írta: DA

Nemcsak a férfiak rettegnek a hajhullástól

Minden nő rémálma, hogy hirtelen elkezd hullani a haja. Nincs ok a pánikra, ha hajmosás után a kezünkben marad pár tucat hajszál, és a reggeli fésülködésnek is természetes velejárója mindez. Baj akkor van, ha napi több mint száz szál hajat veszítünk el, méghozzá huzamosabb időn keresztül.

A hajhullás legtipikusabb oka bizonyos vitaminok, nyomelemek hiánya. A legegyszerűbb módszer a rejtély végére járni egy alapos orvosi vizsgálattal: ilyenkor a szakember megállapítja, miből áll a szervezetünk rendelkezésére kevesebb a szükségesnél, és egyszerűen, gyógyszeres úton pótoljuk azt. Ilyenkor a hajunk is rendbejön, a hajhullás megáll, mi pedig megnyugodhatunk. Az orvos által felírt szerek mellé „rásegítőként” természetes kiegészítőkkel is gyorsíthatjuk a helyzet normalizálódását: igyunk gránátalmalevet, fogyasszunk sok gyümölcsöt. Csökkentsük a stresszt életünkben, ez ugyanis szintén árt a hajnak, használjunk kevesebb kemikáliát, és fésülködjünk mindig alaposan, a fésű ugyanis masszírozza a hajtöveket, erősíti a hajhagymák vérellátását. Készíthetünk speciális olajat is, ami jótékony hatást gyakorol a hajra: ebben levendula, rozmaring, kakukkfű és cédrus olaját keverjük össze szőlőmag- vagy jojobaolajjal, és hetente több alkalommal is öblítsük át vele a hajat.

Bonyolultabb a helyzet, ha genetikai okokról vagy hormonális háttérről beszélünk. A női hajhullásban elsősorban a női szervezet termelte férfihormonok játszanak szerepet, ezek közül is elsősorban a tesztoszteron-származék dihidrotesztoszteron, azaz DHT hormon. Ennek hatása különösen kellemetlen, a haj ugyanis hullik tőle, a többi testtájékon viszont fokozottabb szőrösödést okoz. Az utóbbi esetekben mindenképpen orvosi segítségre van szükség a helyzet javulásához, adott esetben hormontartalmú készítményekkel. Még rosszabb a helyzet foltos kopaszodás esetén, aminek okait gyakran nem is sikerül feltárni, máskor pedig különböző betegségek húzódnak meg a háttérben.

Terhesség vagy bizonyos fogamzásgátlók szedése szintén okozhat hajhullást – ezek időleges jelenségek, a terhesség végével vagy más gyógyszerre történő áttéréssel a helyzet idővel normalizálódni fog, tehát nem érdemes pánikba esni. Az életkor előrehaladtával szintén fogy a hajszálak mennyisége, ráadásul ezek a menopauza következtében is tovább gyengülnek, elvékonyodnak.

Amennyiben hullik a haja és nem sikerül természetes módon gátat vetni e folyamatoknak, feltétlenül konzultáljon szakemberrel, főleg azért is, mert lehet, hogy komoly egészségügyi rendellenességek tünetéről van szó.