Nyári hasfájásaink

2010.11.03. - Írta: betegvagyok.hu

Nyári hasfájásaink

Nyáron a legtöbb kínzó pillanatot a bél­fer­tő­zések okozzák, amelyek alatto­mo­san támadva éppen a nyaralás legönfeled­tebb pillanatait keserítik meg. A bélfertő­zé­sek legfőbb tünete a hasmenés. Gyakorta hányással társul. A hasmenés azt jelenti, hogy több víz távozik, így a szervezet folyadékot veszít. Az egyszer-kétszer előforduló hígabb széklet még nem kóros, hasmenésnek a naponta több mint háromszor ürítetett, folyékony, híg széklet számít. A panaszok a betegséget kiváltó kórokozók szerint különböznek. 

Co­li bak­té­ri­u­mok okoz­ta fer­tő­zés

A bak­té­ri­u­mok nem meg­fe­le­lő egyé­ni tisz­ta­ság, hi­gi­é­né ese­tén, il­let­ve elég­te­len víz­tisz­tí­tás mi­att ke­rül­nek az élel­mi­sze­rek­be és az ivó­víz­be. Tü­ne­te az eny­he has­me­nés. Gya­ko­ri, ám két-há­rom nap­nál nem tart to­vább.

Staphy­lo­coc­cus okoz­ta fer­tő­zés

Olyan genny­kel­tő bak­té­ri­u­mok, ame­lyek hő­ál­ló mé­reg­anya­gai a be­let tá­mad­ják meg. A fer­tő­zés sú­lyos há­nyás­sal kez­dő­dik, ezt erős has­me­nés kö­ve­ti. Jel­lem­ző a kín­zó has­csi­ka­rás.

Ví­rus­fer­tő­zé­s

Tü­ne­te az erős há­nyás­sal, fej­fá­jás­sal és izom­fáj­dal­mak­kal já­ró, he­ves has­me­nés. Láz, nát­ha, to­rok­gyul­la­dás, is tár­sul­hat hoz­zá. A be­teg­ség egy hé­tig is el­hú­zód­hat, a gyó­gyu­lás­hoz ágy­nyu­ga­lom szük­sé­ges.

Campy­lo­bac­ter fer­tő­zés

Fer­tő­zött élel­mi­sze­rek és ivó­víz vált­ja ki. Tü­ne­tei: láz, hi­deg­rá­zás, ha­si fáj­da­lom, akár na­pon­ta húsz­szor is vi­zes has­me­nés, há­nyás, nát­há­hoz ha­son­ló pa­na­szok.

Szal­mo­nel­la fer­tő­zés

Köz­vet­len érint­ke­zés­sel, a már meg­be­te­ge­det­tek szék­le­té­nek köz­ve­tí­té­sé­vel, szennye­zett élel­mi­szer­rel ke­rül a szer­ve­zet­be (így pél­dá­ul új­ra­me­le­gí­tett étel, nem tel­je­sen át­sült szár­nyas, to­jás, ma­jo­né­zes sa­lá­ta, édes­ség, tej­ter­mék). Tü­ne­te a hir­te­len fel­lé­pő rosszul­lét és émely­gés, há­nyás, has­csi­ka­rás, sú­lyos, kín­zó has­me­nés. Gyak­ran kí­sé­ri láz.

Tí­fusz, pa­ra­tí­fusz, sú­lyos szal­mo­nel­la fer­tő­zés

Oko­zó­ja szennye­zett ivó­víz és élel­mi­szer. Szo­ru­lás­sal, fo­ko­za­to­san emel­ke­dő láz­zal, fej­fá­jás­sal, hörg­hu­rut­tal kez­dő­dik. A má­so­dik hé­ten a láz el­éri a 40°C-ot, a tes­ten kis pi­ros fol­tok je­len­nek meg. Csak a har­ma­dik hé­ten je­lent­ke­zik a has­me­né­ses szék­let.

Bak­te­ri­á­lis vér­has

Szin­tén szennye­zett ivó­víz­zel, vagy élel­mi­szer­rel jut a szer­ve­zet­be. Láz­zal, erős, gör­csös ha­si fáj­da­lom­mal kez­dő­dik. Gya­ko­ri há­nyás, vé­res-nyá­kos, híg-vi­zes szék­le­tü­rí­tés, ál­ta­lá­nos le­gyen­gü­lés kö­ve­ti.

Ha meg­be­te­ged­tünk

A bél­fer­tő­zé­sek koc­ká­za­tát nyá­ron az uta­zá­sok, a hi­á­nyos hi­gi­é­nés vi­szo­nyok, a has­me­nés jár­vá­nyos ter­je­dé­se nö­ve­lik. Így a le­he­tő leg­ha­té­ko­nyabb meg­elő­zés a hi­gi­é­nés rend­sza­bá­lyok fo­ko­zott be­tar­tá­sa. Ha meg­be­te­ge­dünk leg­fon­to­sabb a di­é­ta, vagy a kop­la­lás, bő fo­lya­dék­be­vi­tel mel­lett (édes tea, gyógy­víz, gyü­mölcs­le­vek).
A gyü­möl­csök ká­li­u­mot tar­tal­maz­nak, a cu­kor pe­dig elő­se­gí­ti a sú­lyos has­me­nés­sel vesz­tett ás­vá­nyi sók fel­szí­vó­dá­sát. Na­pon­ta két­szer egy kés­hegy­nyi kony­ha­sót is el kell fo­gyasz­ta­ni – fo­lya­dék­ban fel­old­va, de leg­egy­sze­rűbb, ha a gyógy­szer­tá­rak­ban fo­lya­dék­pót­lás­ra össze­ál­lí­tott ké­szít­ményt hasz­ná­lunk.
A has­me­nés és a há­nyás a kó­ro­ko­zók és a mér­ge­ző anya­gok ki­ü­rü­lé­sé­nek ter­mé­sze­tes mód­ja, ezért ér­tel­met­len eny­hébb ese­tek­ben szék­fo­gót be­ven­ni. Na­gyon fon­tos a pi­he­nés, ám ha a has­me­nés di­é­ta mel­lett is há­rom nap­nál to­vább tart, fel­tét­le­nül for­dul­jon or­vos­hoz.