Még a szúnyogcsípés is rejthet veszélyeket

Még a szúnyogcsípés is rejthet veszélyeket

A nyárral nemcsak a strand-, hanem a rovarcsípés-szezon is beköszöntött.
A szúnyogcsípésektől persze nem kell rettegni, de félvállról sem szabad venni őket.

A szúnyogok nem válogatósak, de vannak kedvenceik
A szúnyogok ugyan a gyerekekre is ráfanyalodnak, de elsősorban a felnőtteket szeretik: jobban „ízlik” nekik a felnőtt vér és az erősebb izzadás is mágnesként hat rájuk. Kevésbé ismert, hogy különösen szeretik a várandós nőket, illetve a nullás vércsoportúakat is – e tényezők háttere nem teljesen ismert. A világos színű ruhák – különösen a citromsárga – szintén vonzzák a vérszívókat, és ha söröztünk a strandon, vagy akármilyen más alkoholt fogyasztottunk, szintén készüljünk fel a fokozott támadásokra.
 
Kellemetlenségnél többet is okozhatnak
A szúnyogcsípés kellemetlen, de nem veszélyes – szól a közhely. Ez ugyanakkor nem feltétlenül igaz. A szúnyogcsípés sokaknál allergiás reakciót válthat ki – gyerekek különösen hajlamosak erre –, ám ennél is kockázatosabb, hogy minden harmadik szúnyog valamilyen vírussal fertőzött. Magyarországon a veszélyes betegségek közül a nyugat-nílusi vírust terjesztő szúnyogok vannak jelen, és ugyan a megbetegedések nem gyakoriak, minden évben előfordul pár eset. Maga a vírus tipikusan „vírusos” lefutású (hányást, fejfájást, hasmenést, lázat okoz), szövődményei pedig elég veszélyesek lehetnek.
 
Nehézsúlyú támadók
A méh és a darázs szúrására nemcsak többen allergiásak a szúnyogcsípésnél, de maga az élmény is jóval kellemetlenebb, ráadásul a duzzanatok a rossz helyen – például a szájüregben – akár életveszélyesek is lehetnek. A két rovar döfése egyébként eltérő: a szúrásba belepusztuló méhek méreganyaga savas, a darazsaké pedig lúgos kémhatású. A méh fullánkját lehetőleg ugyanúgy ne hagyjuk a sebben, mint ahogy az ujjunkba fúródott szálkát is módon kiszedjük. Ha valaki allergiás, ahhoz azonnal orvost kell hívni, mert a roham akár végzetes következményekkel is járhat. És ez nem vicc, még ha ritkán is fordul elő hasonló tragédia. Ugyanígy akkor is menjünk szakemberhez, ha kisgyermeket szúrt meg méh vagy darázs, vagy ha egyszerre több szúrás ért minket. Ami a többi hazai rovart illeti, a pókok, poloskák, hangyák vagy bolhák támadásai lehetnek ugyan kellemetlenek, de az esetleges allergiás reakciókon túlmenően nem kell további veszélyektől tartani.
 
A kalcium nem varázsszer
Általánosan elterjedt tévhit, hogy a kalcium gyógyír a rovarcsípés utáni allergiás rohamokra. A tüneteket valóban enyhíti, de nem mulasztja el őket, ehhez antihisztaminos készítményekre van szükség.