Személyre szabott terápia

2014.05.14.

Személyre szabott terápia

A Wall Street Journal cikke remélhetőleg hazánkban is jó hírt jelent majd a betegek számára. A gyógyszerészeti vállalatok legújabb célkitűzése ugyanis az, hogy új, bizonyítottan hatékony diagnosztikai- és kutatóeszközöket találjanak, fejlesszenek, amelyek gyorsan rámutatnak, mi is az pontosan, ami a páciens tüneteit, betegségét valójában okozza.

Míg általában több hetet vesz igénybe, hogy a belgyógyászok képesek legyenek felmérni egy rákos betegnek való legmegfelelőbb kezelést, addig a gyors diagnosztikai eszközökkel néhány napra vagy akár órára redukálható ez a feszültséggel terhes várakozási idő.
A személyre szabott orvoslás, kezelések azáltal váltak és válnak egyre népszerűbbé, hogy felfedezték: az azonos betegségekben szenvedő páciensek máshogy reagálnak ugyanarra a kezelésre. Ennek oka abban is keresendő, hogy adott esetben más-más gének és proteinek válnak érintetté a gyógyszeres kezelés során. A diagnosztikai eljárások fejlesztésének fókuszpontjában azok a betegek állnak, akik egy széles réteghez tartoznak ugyan – mint például a rákbetegek csoportja –, de ezen belül is valamiért speciális esetet jelentenek. A cél, hogy ezeket az alcsoportokat is speciálisan lehessen kezelni.

Egyéni terápiák a gyakorlatban

A kutatók azt remélik, hogy az egyedi genetikus profil figyelembe vételével korábban megvilágíthatók a valódi egészségügyi problémák, és hamarabb kiderül a legjobb kezelési mód.
„Az orvosi gondozást személyre szabottá kell alakítani” - mondta Marisa Weiss, a breastcancer.org alapítója és elnöke. Az említett amerikai weboldal a mellrákban szenvedőknek nyújt információkat. „Az egyén mellrák-betegségének típusához alakítva, a betegség stádiumához mérten és az egyéb orvosi paramétereket figyelembe véve kell megalapozni ezt az egyedi ellátást. Kritikus fontosságú, hogy a páciens gyógyszerei és kiegészítő kezelései jól működjenek együtt, azért, hogy biztosak lehessünk benne, hatásukat interferencia és külön mellékhatások nélkül fejtik ki.”

Célzott kezelés a páciens érdekében

A diagnosztika kulcsfontosságú szerepet játszik az egészségügy eljárási láncolatában: növeli a költséghatékonyságot, befolyásolja ezáltal a betegelláttás minőségét, a páciens egészségének változását és az ezzel járó kiadásokat. Létezik pélrádul egy olyan teszt, amely a HER-2 gént méri, ami az egyik mellrákgyógyszer elsődleges célpontja. A HER-2 gén segít ellenőrizni a sejtnövekedést, osztódást és regenerálódást. Az a típusú rákbetegség, amelynek esetében túl sok ilyen gén van jelen, az még gyorsabb növekedésre hajlamos.
Az amerikai Joya Delgado Harris-nél három éve mutatták ki a rákot, és amióta diagnosztizálták nála a HER-2 gén túlzott jelenlétét, az említett gyógyszer szedését javasoltak neki. Azonban az ő esetében gondokat okozott, megtámadta a szívét. Mivel tudta, hogy a gén okozza a betegséget nála, a komplikációk ellenére folytatta a tabletták szedését. „Nagyon fontos, hogy a betegek minél több információt megkapjanak a saját betegségükről, hogy a legjobb kezelést kaphassák. A diagnosztika segít a beteg teljes megerősítésében, hogy a jó kezelést kapja” – mondja Delgado Harris.

Egyre többen a piacon

Egyre több gyógyszergyár tervezi, hogy betör az orvosi diagnosztikai eszközök piacára. 2015-ig évi 10%-os növekedést jósolnak a személyre szabott kezelésekre fókuszáló piacnak, melybe a diagnosztikai tesztek és a célzott terápiák is beletartoznak. Ez 42 milliárd dolláros forgalmat jelentene 5 év múlva, de valójában a kiegészítő üzletágakkal együtt tízszeresére nőne az ágazat forgalma.
Ha egy cég képes igazolni, hogy egy gyógyszere hatékonyan működik a páciensek egy speciális csoportjánál, könnyebb jóváhagyást nyerni a termékre akkor is, ha e csoporton kívül eső betegek nem részesülnek az újítás előnyeiből. Ennek oka pedig az, hogy a diagnosztikai eljárások egyértelműen megjelölik a megfelelő betegkört egy gyógyszer számára, így a páciens nem kap felesleges kezelést. A tévesen felírt gyógyszerek száma nullára csökkenhet, ezáltal lényegesen lerövidül a kezelési idő. Így az orvosok ideje hatékonyabban telik, és az egyéb egészségügyi források is célzottabban kerülnek felhasználásra.

Eljöhet a széles spektrumú gyógyszerek alkonya?

Bár a kutatások jelenleg a nagy költségű termékekre fókuszálnak, maga a fejlődési irány a jövőbe mutat: lehetőséget adhat az egyéni gyógyszerek kifejlesztéséhez, hogy azonnal letesztelhetővé váljon akár egy vírusos megfázás is – mely vírus okozza a betegséget, milyen kezelés lesz a páciensnek a legalkalmasabb? Idáig csak akkor jut majd el a gyógyszeripar, ha a diagnosztikai kutatásokhoz szükséges technológia olcsóbbá válik – így nem csak a nagy költségvetésű gyógyszereknél fér bele a kutatás a büdzsébe. A végeredmény előnyös lenne a gyógyszergyártóknak és betegeknek egyaránt, hiszen a jelenlegi eljárások annyira drágák és lassúak, hogy mire megjön az eredményük, addigra sokszor már késő.