Teendők megfázások, influenza esetén

2016.11.15.

Teendők megfázások, influenza esetén

Ha ősz, ráadásul november van, akkor ez a megfázások, náthás betegségek és a csúnya köhögések időszaka. Ennek tetejébe még magas lázzal és a rövidülő nappalok által okozott stresszel is számolhatunk. A németek egy része kidőlt, írják a német lapok. Berlinben a lakosság 7 százaléka, vagyis 240 ezer ember jelentett beteget október legvégén. Az őszi nyavalyák azonban elkerülhetőek, vagy legalábbis csökkenthetők a kockázatok. Nézzük tehát, mit lehet tenni.

A megfázást vírusos fertőzés okozza. A vírus az orron és szájon át kerül a szervezetbe, amely szinte bárhol leselkedhet ránk. Tulajdonképpen minden tárgy fertőzött lehet, ami a kezünk ügyébe kerül, éppen ezért fontos az elővigyázatosság. A legokosabb tanács a higiéniás szabályok betartása.

Tartsuk magunkat távol a már megbetegedett emberektől; még az otthonunkban is óvakodjunk a fertőzött családtagunktól. Legyen nálunk mindig papír zsebkendő, amibe tüsszögünk, majd használat után sürgősen dobjuk el. Érdemes gyakran kezet mosni, az ajtók kilincseit pedig fertőtleníteni. A megelőzés lényeges szabálya, hogy megfelelő táplálkozással jó kondícióban tartsuk magunkat, és a szokásosnál több folyadékot igyunk, mert a száraz szobai levegőben kiszárad a nyálkahártya. Szellőztessük gyakran a lakás helyiségeit.
     
A vírusok ellen nincsenek gyógyszerek. Az antibiotikumok csak a baktériumok ellen védenek, maradnak tehát a tüneti kezelések. A magas lázzal, a fej- és a végtagfájdalmakkal szemben a lázcsillapítók hatásosak, amelyek a fájdalmat is csökkentik. A megfázással járó betegségek kellemetlenek, de nem veszélyesek. Az influenza viszont magas lázzal jár, s különösen az idÅ‘sebbek, a szív- és cukorbetegségekben szenvedÅ‘knek okozhat súlyos bajokat. Számukra az influenza elleni védÅ‘oltás a tanácsos, ezért feltétlenül forduljanak orvoshoz.  


Berliner Morgenpost