Túl sok ülés, túl kevés mozgás? Sejtjeink biológiai öregedése felgyorsul!

Túl sok ülés, túl kevés mozgás? Sejtjeink biológiai öregedése felgyorsul!

A Kaliforniai Egyetem kutatásai alapján azoknak a nőknek, akik napi 10 óránál többet ülnek, és mellette keveset mozognak, sejtjeik biológiailag 8 évvel idősebbek azon nők sejtjeinél, akiknek napjai kevesebb üléssel telnek.

A témában végzett tanulmány szerint az ilyen nők rövidebb telomerekkel rendelkeznek. A telomerek a DNS szálak végén található apró sapkák, melyek az idő előrehaladtával fokozatosan rövidülnek, és melyeket úgy kell elképzelni, mint a cipőfűző végén található műanyag darabot. Feladatuk, hogy megvédjék a kromoszómákat a sérülésektől.

Ahogy egy sejt öregszik, a telomerjei természetes úton is rövidülnek, de különféle egészségügyi és életmódbeli tényezők, mint például az elhízás és a dohányzás mind képesek a folyamat felgyorsítására. A rövidült telomerek viszont szív- és érrendszeri betegségek, cukorbetegség és bizonyos daganatos megbetegedések kialakulásával állnak kapcsolatban.

A Kaliforniai Egyetemen végzett vizsgálatokba 1500, 64 és 95 év közötti nőt vontak be. A résztvevők kérdőíveket töltöttek ki, és a jobb oldalukon gyorsulásmérőt viseltek 7 egymást követő napon keresztül séta és alvás közben is. Ez volt mozgásaik mérésének módja. A kutatók úgy találták, hogy azok a nők, akik sokat ültek, de napi minimum 30 percet sportoltak, nem rendelkeztek rövidebb telomerekkel. Tehát minimális idő- és energiabefektetés elég ahhoz, hogy megakadályozzuk sejtjeink biológiai öregedését.

A kutatók szerint a sportról, a mozgásról szóló beszélgetéseknek, oktatásnak már fiatal korban el kell kezdődniük, és folytatódniuk kell egész életünkön keresztül, akár még 80 éves korunkban is.
A jövőbeli kutatások a fiatalabb populációban és a férfiak között fogja vizsgálni a mozgás és a telomerek hossza közötti kapcsolatot.


Forrás: www.sciencedaily.com