Újrahasznosítás az űrben

2017.09.08.

Újrahasznosítás az űrben

Próbálja meg elképzelni, hogy úton van a Marsra, és egy űrséta alatt folyadékot veszít a testéből. Majd egyszerűen újra belép az űrhajóba, és mikroorganizmusokat használva a vizeletből és salakanyagból és a kilélegzett szén-dioxidból (CO2) új alkotó elemeket állít elő, amelyekkel akár még hónapokig el tudja látni magát.

Ez a tudósok egyik végső célja, akik olyan utakat fejlesztenek ki, amelyek lehetővé teszik a hosszú űrrepüléseket.

"Ha az űrhajósok több éven át utazni fognak, akkor meg kell találnunk a módját, hogy újrahasznosítsuk mindazt, amit magukkal hoznak" - mondja Mark A. Blenner Ph.D. A helyeloszlás érdekében ez is egy meghatározó mód lehetne.

A megoldás részben maguk az űrhajósok, akik folyamatosan biztosítanak anyagot maga a légzésből, az étkezésből és ezek elhasználásából származó hulladékokból. A földi barátaiktól eltérően - mondja Blenner -, ezek az űrhajósok nem akarnak semmilyen hulladékmolekulát eldobni. Tehát ő és csapata azt tanulmányozza, hogyan kell ezeket az anyagokat átalakítani és azokat az űrhajósok számára biztosítani.

Az új élesztő gombatípusok megismerése a kulcs, ahhoz hogy ezeket az anyagcsere folyamatokat pontosan levezessük és gyakorlatilag is alkalmazni tudjuk. Nem mellékesen az Omega 3 zsírsavból származó melléktermék lehet az egyik megoldáshoz vezető elem, hogy a felhasznált molekulákból újat állítsunk elő.

Bizonyos elméletek alapján, viszont az egyetlen megoldás a sci-fi filmekben mindig elromló vagy meghibásodó hibernáló kapszulák, amellyel mélyalvásban vészeljük át az utazás elképesztő hosszát.


Forrás: sciencedaily.com