Útipatika

2010.11.03. - Írta: dr. Radosits Károlyné, szak­gyógy­sze­rész

Útipatika

Ha már kész a nyári útiterv a gondos készülődéshez pár praktikus tanács sem árt. Milyen gyógyszereket vigyünk magunkkal? Az összeállításnál fontos szempont a család vagy a csoport életkora, száma, és az, hogy merre tartunk. Célszerű az úti patikát előre összeállítani, hogy a készülődés nagy izgalmában semmit ne felejtsünk itthon. Nem kell nagy csomagot összeválogatni, elegendő pár alapvetően fontos külső, illetve belső kezelésre szolgáló termék. Rendszeresen szedett gyógyszerek esetén, idősebbeknél érdemes kiszámolni a mennyiséget, ne külföldön érjen minket „meglepetés”. Erre leginkább alkalmas a heti gyógyszeradagoló. 

Ami­re min­den­ki­nek szük­sé­ge le­het

  • Fáj­da­lom és láz­csil­la­pí­tó: gon­do­san ügyel­jünk ar­ra, hogy más-más ne­vű gyógy­szer sok­szor azo­nos ha­tó­a­nya­got tar­tal­maz. Túl­ada­go­lás tör­tén­het, és ki­adá­sa­in­kat is nö­vel­het­jük.
  • Has­haj­tó: a meg­vál­to­zott ét­ke­zés és na­pi­rend okoz­hat kel­le­met­len­sé­get. Er­re eny­he tí­pu­sú gyógy­nö­vé­nyes (sen­no­sid) tab­let­tát, vagy he­lyi­leg ha­tó kú­pot aján­lok.
  • Há­nyás­csil­la­pí­tó: sok em­ber kö­zér­ze­te rossz bu­szon, au­tón vagy re­pülőgé­pen tör­ténő uta­zás so­rán. A tü­ne­tet meg le­het előzni, ha in­du­lás előtt leg­alább 2-6 órá­val al­kal­maz­zák eze­ket a sze­re­ket.
  • Has­me­nést gát­ló ké­szít­mé­nyek: a meg­vál­to­zott ét­rend, eset­leg ivó­víz mi­att sok­szor fel­lép­het ez a kel­le­met­len tü­net. A fo­lya­dék­pót­lá­son túl bél­fertőtle­nítőket (Car­bo ac­ti­va­tus), il­let­ve bél­nyál­ka­hár­tya iz­gal­mat csök­kentő sze­re­ket hasz­nál­junk. Cse­csemők és gyer­me­kek ese­té­ben egy-két na­pos has­me­nés ko­moly kis­zár­adást, só-víz­ház­tar­tás fel­bom­lást okoz­hat. Két na­pon tú­li pa­na­szok­kal or­vos­hoz kell for­dul­ni!
  • Al­ler­gia és visz­ke­tés el­le­ni sze­rek: gyak­ran a túl­zott na­po­zás­tól (fé­nyal­ler­gia), il­let­ve a ro­va­rok okoz­ta csí­pés mi­att a bőrön ki­üté­sek je­len­nek meg. Külsőleg hű­sítő gé­le­ket, stif­te­ket al­kal­maz­zunk. Fon­tos, hogy ezek­kel köz­vet­le­nül a na­pon ne tar­tóz­kod­junk! A nap­fény ki­vál­tot­ta bőrre­ak­ci­ók gyak­ran hoz­ha­tók össze­füg­gés­be fo­to­szen­zi­bi­li­zá­ló gyógy­sze­rek­kel pl. egyes vi­ze­let­haj­tók, gom­ba­el­len­es sze­rek, an­ti­bi­o­ti­ku­mok, fo­gam­zás­gát­ló tab­let­ták, okoz­hat­nak ilyen ha­tást. A na­po­zás ve­szé­lye­i­re nem le­het elég­szer fi­gyel­mez­tet­ni. Bőrünk nem fe­lejt! Gon­dos­kod­junk gyer­me­ke­ink és ma­gunk bőrvé­del­méről ma­gas fak­tor­szá­mú, víz­ál­ló, tar­tós ké­szít­ményről, me­gelőzve a bajt. Pol­len­nap­tá­rak se­gít­sé­gé­vel meg­áll­apít­hat­juk, hogy az adott időszak­ban mely nö­vé­nyek vi­rá­goz­nak, így al­ler­gia el­len­es tab­let­ták­kal, orrsp­ray-vel fel­sze­rel­kez­ve ki­véd­het­jük azok kel­le­met­len ha­tá­sa­it.
  • Meg­hű­lés­re és kö­hö­gés­re ha­tó ké­szít­mé­nyek: azon­nal ol­dó­dó po­rok, pezsgőtab­let­ták, tab­let­ták se­gí­te­nek a nát­ha első tü­ne­te­i­nél. Ér­de­mes úgy vá­lasz­ta­ni ezekből, hogy a csa­lád min­den tag­já­nak meg­fe­lel­jen, és meg­oszt­va, fe­lez­ve, ne­gyed­el­ve hasz­nál­ha­tó le­gyen. Szá­mos to­rok­fertőtle­nítő kap­ha­tó kü­lön­böző íz­ben, cu­kor, il­let­ve cu­kor­men­tes vál­to­zat­ban.
  • Külső se­bel­lá­tás­ra al­kal­mas sze­rek, köt­sze­rek: ste­ril köt­szer, ta­pasz, fertőtle­nítő ol­dat, há­mo­sí­tó kenőcs. Víz­par­ti nya­ra­lás­nál min­dig le­gyen víz­ál­ló seb­fó­lia, így az ap­róbb se­bek sem aka­dá­lyoz­hat­ják meg a za­var­ta­lan fürdőzést.
  • Kul­lancs el­le­ni vé­delem: ter­vez­het­jük a pi­he­né­sün­ket hegy­vi­dék­re, erdőbe. Gon­dol­junk előre a csa­lá­dunk kul­lancs el­le­ni vé­del­mé­re. Első lé­pés az akt­ív im­mu­ni­zá­lás az út előtt leg­alább 4-8 hét­tel. Ha ez nem tör­tént meg ma­gas B-vi­ta­min (Poly­be) sze­dé­sé­vel, külsőleg ri­asz­tó spray hasz­ná­la­tá­val kb. 4-6 órán át tá­vol tart­hat­juk az élős­ködőket. A bőrbe ka­pasz­ko­dott ro­vart mi­nél ha­ma­rabb tá­vo­lít­suk el. Ne ken­jünk rá ola­jos kré­me­ket, ben­zint, mert a bőrünk­ben el­pusz­tu­ló ál­lat­ból könnyeb­ben ke­rül­nek ví­ru­sok ke­rin­gé­sünk­be.
  • Gör­csol­dó, emész­tést előse­gítő ké­szít­mé­nyek: ha túl ke­ve­set, ha túl so­kat eszünk, szük­sé­günk le­het ezek­re a „fel­men­tők­re”. Ér­de­mes zseb­ben tar­ta­ni ezekből, azon­na­li eny­hü­lést hoz­nak.
  • Ez a kis gyógy­szer­cso­mag majd­nem min­den eset­re fel­ké­szül, se­gít a gyors és he­lyes cse­lek­vés­ben. Eze­ket sa­ját gyógy­sze­re­i­vel egé­szít­se ki! In­dul­ha­tunk! Jó utat kí­vá­nunk!