Helyén van az ész – és a szív?

- Írta: DA

Helyén van az ész – és a szív?

Eddig is tudtuk, hogy a dohányzás, a túlsúly és az ezekkel is összefüggő magas vérnyomás a szívbetegség melegágyát jelentik, ám egy friss kutatásban most új tényezőt tártak fel, amely veszélyezteti keringésünket és központját: az alacsony intelligenciát.

Egy friss brit kutatás eredményeinek tanúsága alapján az alacsony intelligencia-hányados szorosabb összefüggést mutat a szívbetegségekkel, mint a legtöbb hagyományosan számontartott rizikófaktor – csupán a dohányzás előzi meg a sorban. A szakemberek 1145 férfit és nőt vizsgáltak húsz éven keresztül, pontosan dokumentálva IQ-jukat, tömegüket, tanulmányaikat és jövedelmeiket, és természetesen az olyan tradicionális kockázati tényezőket is, mint a túlsúly, a magas vérnyomás és a káros szenvedélyek.

Senkinek sem okozhat meglepetést, hogy az alacsony fizikai aktivitás, a sportolás szinte teljes hiánya megduplázza a szívroham kockázatát, ám azt már kevesebben tudják, hogy a magas vérnyomás-betegségben szenvedők és az alacsony jövedelműek esélyei nagyjából hasonlók ezen a téren: mindkét kör esetében a normál kockázati érték mintegy háromszorosáról beszélhetünk. Még ezeknél is veszélyesebb szempont azonban az alacsony IQ, ugyanis az alacsony intelligencia-hányadossal rendelkezők szívroham-kilátásai egyenesen négyszer rosszabbak a sztenderd értékeknél (a dohányosok veszélyeztetettsége hatszoros).

Vajon miért vetít elő szívproblémákat az alacsonyabb IQ? A kutatók több teóriát is felállítottak ezzel kapcsolatban, bár minden kétséget kizáróan egyiket sem sikerült igazolniuk. Egyfelől alighanem közrejátszanak benne azok a tényezők, amelyek eleve alacsonyabb IQ kialakulásához vezettek a korai életszakaszban: ezek minden bizonnyal egyszersmind az egészséget is károsítják. Így aztán a rosszul táplált, sokat betegeskedő gyerekeknél nagyobb a valószínűsége annak, hogy alacsonyabb lesz az intelligencia-hányadosuk. „Elképzelhető, hogy az IQ amolyan pillanatfelvétel arról, hogy az adott személynek komoly esélye van az élethosszig tartó szenvedésre”, mondja a kutatás egyik vezetője. Szintén kiemelendő, hogy az alacsonyabb intelligenciájú emberek körében sokkal jellemzőbb az egészségtelen életmód, mint a magasan kvalifikáltak csoportjában: többet dohányoznak, több alkoholt fogyasztanak, egyoldalúbban táplálkoznak, mivel sokkal nehezebben értik meg, miért is éri meg nekik hosszabb távon letenni a cigarettát, netán változatosan étkezni.

A szakemberek felhívják a figyelmet arra, hogy az IQ emellett nemcsak arra vet fényt, milyen agyi képességekkel rendelkezik az adott személy, hanem a magasabb értékek gazdái egyszersmind jobb neurológiai és pszichikai adottságokkal is rendelkeznek. Vagyis nemcsak az agyuk funkcionál jobban, mint az alacsony IQ-val rendelkezőknél, hanem a szívük, a májuk, a veséjük is hatékonyabban működik. Mindezt azon kutatások is alátámasztják, amelyek szerint az alacsonyabb IQ-jú emberek fizikai reakciókészsége is elmarad intelligensebb társaikétól. Utóbbi tesztek egyébként szintén jó előrejelzői lehetnek a kialakuló szívbetegségeknek.

Az összefüggés tehát egyértelmű: a jobban funkcionáló agy jobban funkcionáló szívvel jár együtt.