Stroke ellen is hatásos

2011.02.15.

Stroke ellen is hatásos

Az indiai ételek rajongói által nagyra tartott curry alapeleme, a kurkuma kutatások szerint nemcsak fűszerként, hanem gyógyszerként is megállja a helyét.

A Los Angeles-i Cedar-Sinai orvosi központ munkatársainak kutatásai szerint a kurkumából kivont hatóanyag ugyanis segítséget jelenthet az agy stroke utáni felépülésében.

Az amerikai tudósok nyulakkal végezett kísérleteik során arra jutottak, hogy azok a rágcsálók, amelyek átesve az agyi érkatasztrófán, egy órán belül megkapják a szakemberek által hatékonynak tartott, a kurkuma nevű fűszerből kivont vegyületet, sokkal jelentősebb mértékben őrzik meg motoros mozgásokat koordináló képességeiket, mint azon kontrollcsoportba tartozó fajtársaik, amelyek nem kaptak a CNB-001-ből.

Figyelembe véve a nyúl és az ember közötti alapvető anatómiai és élettani különbségeket, az ember esetében elegendő, ha az agyvérzésen átesett beteg három órán belül kapja meg a készítményt – szemben a nyuszik egy órájával. Mint Paul Lapchak, az Amerikai Szívtársaság (AHA) nemzetközi stroke-konferenciáján elmondta, a CNB-001-nek elnevezett vegyület felelős a pozitív eredményekért, mely képes az idegsejtek túléléséért felelős folyamatok pozitív befolyásolására.

Az indiai sáfrányként is ismert, jellegzetes aromájú és színű fűszer – mely Ázsiában honos – egyébként már több esetben is kutatók figyelmének középpontjába került – többek közt az Alzheimer-kórra, illetve bizonyos rákbetegségekre való hatását vizsgálták.

Napjainkra az már bebizonyosodott, hogy a kurkumából kivont vegyület, a kurkumin gyulladásgátló és antioxidáns hatású, illetve arra is adódtak bizonyítékok, hogy a rendszeresen kurkumát fogyasztó körében az átlag népességhez viszonyítva jelentősen kisebb mértékben jelentkeznek májproblémák – köszönhetőem a kurkumin májra kifejtett gyulladásgátló hatásának. Az új kutatási eredmények tovább erősítik azokat a vélekedéseket, melyek szerint a speciáli vegyület számos terápiában hatékony gyógyszerként szolgálhat a jövőben.