A depresszió 7 jele, amit nem mindig veszünk észre

2018.05.25.

A depresszió 7 jele, amit nem mindig veszünk észre
Mikor képtelenség reggel kikelni az ágyból. Az önértékelés alacsony szintje. Állandó szorongás és elszigetelődés. A depresszió klasszikus jelei a legtöbb esetben rögtön felismerhetőek.
De ezek a tünetek nem fedik le teljes egészében a mentális betegség jeleit. A felmérések szerint, 

Amerikában nyolc nőből egy, depressziós tünetektől szenved. Esetenként az egyének tagadják, helyzetüket, sok stresszes élethelyzettel és pillanatnyi rossz hangulattal magyarázzák tüneteiket és meglepődnek mikor más felveti lehet, hogy depressziósak.

Mindenki tapasztalhatott már olykor-olykor hasonló tüneteket, mint a fentiek, ez természetes. Viszont, ha a rossz gondolatok nap mint nap folyamatosan fennálnak, orvoshoz ajánlott fordulni. Szakértők osztottak meg néhány tünetet, amely depresszióra utalhat. 


Túlzott ingerlékenység

A JAMA pszichiátria 2013-as tanulmánya szerint a túlzott ingerlékenység tünet volt a súlyosabb és hosszabb távú depresszióban szenvedők több mint felénél. Az ember nem tud rendesen koncentrálni, és ez az érzés azt eredményezheti, mintha mindenki bántaná és minden zavarná őt a külvilágban.

Korai éberség, hajnali felébredések


Gyakori hajnali felébredések már 4-5 óra körül, miután a visszaalvás nagyon nehéz vagy nem is sikerül. Ez is lehet a depresszió egy korai jele.

Érdeklődés és az öröm elvesztése, csökkenése

Mikor már nem okoz örömet egy korábban kedvelt tevékenység vagy hobbi. Mikor nincs motiváció, elveszik az érdeklődés, és nem vidít fel semmi. Még az sem, amit korábban nagyon szívesen csinált az illető.

Közösségi média-függőség

A közösségi média folytonos böngészése. A fiatalokra még inkább hatással van és intenzívebben jelentkeznek a depresszív gondolatok. A bennük lévő negatív érzelmek felerősödnek, ha túl sok időt töltenek el mások életének böngészésével.

Hátfájás

A fájdalom rontja a közérzetet, korlátozza a napi tevékenységeket, gátolja az alvást is és kedvetlenné tesz. Minél rosszabb a fájdalom, annál rosszabb a depresszió is és romlik az életminőség.

Súlyingadozás

Gyakori, hogy a depresszió párosul az étvágy növekedésével vagy csökkenésével. Néhány embernél súlycsökkenést okozhat, ami eleinte akár pozitívan is megélhet a személy. Az idő múlásával viszont, az étvágytalanság kevesebb energiát eredményez. Más embereknél súlygyarapodás észlelhető. Étkezés után bűntudat lép fel, és a testképváltozástól alacsony lesz az önbecsülés.

Ésszerűtlen döntések


A hirtelen fokozódó bizonytalanság önmagunkban depressziós tünet lehet. A legrosszabb lehetséges kimenetelre való számítás nagy mértékben rontja az életminőséget és ésszerűtlen döntésekhez vezethet.

Forrás: https://www.womenshealthmag.com


Szakértőink

dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos



Bezár