A fogorvos nem feni a fogát senkire, avagy a gyerekek fogorvoshoz szoktatása

Sajtóközlemény

- Írta: Dr. Balsai Tamás

A fogorvos nem feni a fogát senkire, avagy a gyerekek fogorvoshoz szoktatása

Rendszeres tisztálkodás, hajápolás, kézmosás minden étkezés előtt. Ezek mind-mind olyan napi higiéniai rutinok, amelyekre szüleink tanítottak meg minket, és valószínűleg mi is ezek alapján igyekszünk nevelni gyermekeinket. Miért ne tartozhatna ezek közé az évi egyszeri fogászati ellenőrzés is?

Az egészség egy életmód

A munkámból kifolyólag naponta beszélgetek különböző emberekkel, hiszen betegeim régi jó és új kedves ismerősökből állnak. Ilyenkor a legváltozatosabb témák kerülnek szóba a közélettől kezdve a családi ügyekig. Ennek kapcsán figyeltem fel arra, hogy az utóbbi időben mennyivel tudatosabban igyekszünk gyermekeinket boldog és egészséges életre nevelni, habár mindezek ellenére sajnos még mindig túl sok cukros nassolnivalót látok mindenütt a kisgyerekek kezében.
Az egészség-centrikus hozzáállás már a születés előtt megjelenik. A kismamák vitaminokat szednek és szűrővizsgálatokra járnak, a baba megszületése után pedig – az anyatejes időszakot követően – mindenféle vitamindús étellel táplálják a kicsiket. A tévéreklámok tele vannak gyerekvitaminok hirdetéseivel, és ma már a kicsik is tudják, hogy mire jó a kalcium vagy mit jelent a PH érték. Minden lehetőség megvan arra, hogy a lehető legegészségesebb életre szoktassuk a kicsiket, mégis valamit sok szülő hajlamos elfelejteni, talán pont azért, mert őket sem tanították meg erre.

Fogorvosi ellenőrzés szerepe az egészséges életmódban

Az egészségtudatosság része a rendszeres fogorvosi ellenőrzés gyermekkorban és felnőttkorban egyaránt. A modern életmódhoz hozzátartozik, hogy testünket, hajunkat, körmünket ápoljuk, és tisztán tartjuk, így ez alól a fogaink sem kivételek. A napi kétszeri fogmosás a tisztálkodási rutin része kell, hogy legyen, és emellett célszerű beépíteni az életünkbe az évi egyszeri fogászati látogatást, ahol általában fogkő-eltávolításra is szükség van.

A rágó, mint átmeneti fogkefe

Ha nincs lehetőség a fogmosásra, sokat segít a cukormentes rágógumi. Édes íze miatt a gyerekek is szeretik, de a cukorkákkal ellentétben nem károsítja a fogakat, sőt, számos előnyös hatása van. A rágógumi tisztítja a fogfelszínt, és serkenti a nyálképződést, a nyálnak pedig védő és tisztító szerepe van a szájban. Arról nem beszélve, hogy a fogak fehérségének megtartását is segíti, mivel az ételekben és italokban lévő festékanyagok megfestik gyerekeink fogát, és ezt szintén a nyál védő hatása tudja bizonyos mértékig közömbösíteni. 

A kamaszok túlnyomó többsége elégedetlen a külsejével, amely alól a fogaik sem kivételek. Sötét, sárga, ferde, kicsi, nagy. Nincs olyan panasz, amellyel már ne találkozott volna fogorvos a fogászati kezeléseken. Fontos tény, hogy a fogszuvasodás 12 és 21 éves kor között rendkívül intenzív. Ennek egyik lehetséges oka a csontnövekedés kalciumot elvonó hatása, melynek így a fogak látják kárát. Kamaszkorban viszont már roppant nehéz rávenni a gyereket fogászati kezelésre, így jobb, ha a fogorvoshoz szoktatást ideje korán, már kiskorban elkezdjük! 

Nem kell félni a fogorvostól

Tehát ha valóban azt szeretnénk – és melyik szülő lenne ez alól kivétel – hogy gyerekeink a lehető legtovább fizikai erejük teljében és egészségesen élhessenek, akkor ne csak a vitaminok, az ovis torna, az úszás és korcsolyázás, vagy a testápolás legyen fontos, hanem az is, hogy hozzászoktatjuk őket a rendszeres fogászati ellenőrzéshez.
Ennek módja, hogy a lehető legtermészetesebb módon jelentkezzünk be a fogászatra, és mondjuk el a gyerekeknek, hogy azért megyünk oda, hogy a fogorvos ellenőrizze a szép kis fogait. Mindenféle felesleges aggodalom, felkészülés, hűhó és ijesztgetés csak nehezíti a helyzetet; a gyerekek általában ösztönösen okosak, és tudják, hogy ha nagy feneket kerítünk a dolognak, akkor ott valami gyanús. Válasszunk egy szimpatikus fogorvost, akiről tudjuk, hogy jól bánik, és jól kommunikál a gyerekekkel, és a továbbiakat bízzuk az ő szakértelmére és tapasztalatára.


Ha többet szeretne tudni a szájhigiéniáról, további információkért látogasson el a www.szajharmonia.hu weboldalra! 


Szakértőink

dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész



Bezár