A mellrák megelőzése: hogyan lehet csökkenteni a kockázatokat

A mellrák megelőzése: hogyan lehet csökkenteni a kockázatokat

A mellrák elleni védekezés egészséges szokásokkal kezdődik. Ilyen például a mérsékelt alkoholfogyasztás, vagy az, hogy maradjunk fizikailag aktívak. Nézzük meg, mit is lehet tenni azért, hogy a mellrák kialakulásának kockázatát csökkentsük.

Ha aggodalommal tölt el bennünket a mellrák ügye, akkor bizonyára elgondolkodtunk már azon, hogy milyen lépéseket lehetne tenni a megelőzés érdekében. Vannak rizikófaktorok – például a családban történt előzmények – melyekkel nem tudunk mit kezdeni, viszont bizonyos életmódbeli változásokkal csökkenteni tudjuk a kockázatokat.

Mit tehetünk azért, hogy redukáljuk a mellrák kialakulásának esélyét?

Kutatások szerint bizonyos életmódbeli változások csökkenthetik a mellrák kockázatát, még az olyanoknál is, akik különösen veszélyeztetettek ez ügyben. Ezekkel a lépésekkel elejét vehetjük a problémáknak:

  • Mérsékeljük az alkoholfogyasztást! Minél több alkoholt viszünk be a szervezetünkbe, annál jobban kockáztatjuk a mellrák kialakulását. Ha úgy döntünk, hogy alkoholt iszunk – beleértve a sört, a bort vagy a likőrt –, korlátozzuk le a mennyiséget úgy, hogy egy italnál ne fogyasszunk többet napjában.
  • Ne dohányozzunk! Egyre több és több bizonyíték utal arra, hogy van kapcsolat a dohányzás és a mellrák között, különösen a menopauza előtti korban lévő nők esetében. Ráadásul a dohányzás nem is az a dolog, ami a legjobb lenne a szervezetünk általános egészségügyi állapota szempontjából.
  • Ügyeljünk a testsúlyunkra! A túlsúlyos, elhízott nők esetében nagyobb az esély a mellrák kialakulására. Ez különösen igaz akkor, ha a testsúly-gyarapodás későbbi életszakaszban lép fel, mint mondjuk a menopauza után.
  • Legyünk fizikailag aktívak! A fizikai aktivitás segít fenntartani az egészséges testsúlyt, ami pedig a mellrák megelőzéséhez járul hozzá. A legtöbb egészséges felnőtt számára legalább heti 150 percnyi mérsékelt vagy 75 percnyi fokozott aerob tevékenység javasolt, plusz minimum hetente kétszer izomtömeg-növelő gyakorlatok végzése is ajánlott.
  • Szoptassuk a gyermekünket! A szoptatás is szerepet játszhat az emlőrák megelőzésében. Minél tovább alkalmazzuk a szoptatást, annál inkább fokozzuk a védekezést.
  • Mérsékeljük a hormonterápiák dózisát és időtartamát! Egy 3-5 évig tartó kombinált hormonterápia növeli a mellrák kialakulásának veszélyét. Ha klimaxos tünetek mellett veszünk igénybe hormonkezelést, inkább kérdezzük ki az orvosunkat az egyéb lehetőségekről. Könnyen lehet, hogy a tüneteinket nem hormonális terápiákkal (például testmozgással) is tudjuk kezelni. Ha viszont úgy gondoljuk, hogy a rövid távú hormonterápia előnyei nem jelentenek számunkra különösebb kockázatot, legalább arra figyeljünk, hogy a lehető legkisebb dózist vegyük igénybe, ami még használ a számunkra.
  • Kerüljük a besugárzást és a környezetszennyező anyagokat! Az olyan orvosi képalkotó eljárások, mint mondjuk a számítógépes tomográfia, nagy dózisú sugárzást használ, ez pedig összefüggésbe hozható a mellrák kialakulásával. Csökkentsük a kockázatot azáltal, hogy csak akkor vetjük alá magunkat az efféle vizsgálatoknak, ha feltétlenül szükséges. S bár további vizsgálatok szükségesek, néhány kutatás már talált kapcsolatot a mellrák és a különböző vegyi anyagok között, melyek megtalálhatóak például egyes munkahelyeken, benzinfüstben és a kipufogógázban.

Segíthet-e az egészséges táplálkozás megelőzni a mellrákot?

A gyümölcsökben és zöldségekben gazdag étrend bár roppant egészséges, de nincs egyértelmű bizonyíték arra, hogy védelmet nyújtana a mellrák ellen. Emellett az alacsony zsírtartalmú étrend is úgy tűnik, csak csekély mértékben járul hozzá a mellrák megelőzéséhez.

Azonban egy egészséges étrend csökkentheti a kockázatát más ráktípusoknak, továbbá a cukorbetegségnek, a szívbetegségeknek és a stroke-nak. Nem utolsó sorban az egészséges táplálkozás a megfelelő testsúly fenntartásában játszik szerepet, ez pedig ugyebár kulcsfontosságú a mellrák megelőzésében.

Van-e összefüggés a fogamzásgátló tabletták használata és a mellrák között?

Néhány korábbi vizsgálat rámutatott arra, hogy a fogamzásgátló tabletták némileg növelik a mellrák kialakulásának kockázatát, különösen a fiatalabb nők körében. Ezek a vizsgálatok továbbá megállapították, hogy 10 évvel a fogamzásgátlók szedésének abbahagyása után az emlőrák kialakulásának kockázata ugyanarra a szintre tért vissza, mint azoknál, akik soha nem használtak ilyen pirulákat. Napjainkban nincs arra egyértelmű bizonyíték, hogy a fogamzásgátlók hozzájárulnának az emlőrák fellépéséhez.

Mi mást lehet még tenni?

Fordítsunk kellő figyelmet a mellrák felismerésére. Ha bármilyen rendellenességet érzékelünk a melleinkben, például egy csomót vagy bőrváltozást, konzultáljunk az orvosunkkal. Emellett arról is megkérdezhetjük őt, hogy mikor kezdjünk neki a mammográfiának és az egyéb képalkotó vizsgálatoknak.

Bezár