A migrén és a kardiovaszkuláris betegségek

A migrén és a kardiovaszkuláris betegségek

Nagyjából minden hatodik ember szenved migrénes fejfájásban.

Migrénes roham alatt gyakori tünet az émelygés és a fényre, hangokra való fokozott érzékenység. Becslések szerint a migrénben szenvedők akár harmada tapasztalhat furcsa vizuális vagy fizikai ingereket, "aurákat".

Az aura általában már a fejfájás előtt jelentkezik, bár vannak, akik fejfájás nélküli aurát élnek át. Mindkét esetben migrénről beszélhetünk, aurás migrénről vagy klasszikus migrénről. Mindkettő összefügg a kardiovaszkuláris (szív- és érrendszeri) betegségek nagyobb kockázatával.

A migrén a fiatal nőknél a leggyakoribb, de náluk a stroke kockázata alapvetően alacsony. Egy 2020-as tanulmány 28.000 nőt vizsgált, mindannyian 45 év felettiek voltak, és nem volt korábban kardiovaszkuláris megbetegedésük a tanulmány kezdetén, a 90-es évek elején. A kutatók egészen 2018-ig vizsgálták az egészségi állapotuk változását.

Mindössze 5% számolt be aurás migrénről. Az éves szívroham, stroke, illetve kardiovaszkuláris betegség miatt elhalálozási adataik valamivel magasabbak voltak (1000 fő esetében átlagosan 3.4) mint azoké, akiknek aura nélküli migrénjük volt vagy egyáltalán nem volt migrénjük (1000 főből átlagosan 2.1).

Összefüggések


A szakértők nem teljesen biztosak benne, mi állhat a tanulmány megfigyelései mögött, de az egyik elmélet egy közös okra utal. Eszerint a migrének az agy szokatlan mintázatú elektromos áramlásai miatt keletkeznek, amiket az idegsejtek hullámszerű aktivizálódása majd kikapcsolódása okoz. A migrén aurái ennek az érzésnek a megtestesülései, amit az orvosok agykérgi terjedésű depressziónak hívnak. Egyúttal utalhatnak a vérerek működési rendellenességeire is, ami a kardiovaszkuláris betegségekre hajlamosít.

Ha aurás migréned van, nincs konkrét tanács, ami segíthetne elkerülni a kardiovaszkuláris betegségek kialakulását. Ezzel együtt a 35 év feletti nők jobb, ha szólnak a kezelőorvosuknak, nőgyógyászuknak, mert az ösztrogéntartalmú születésszabályozó tabletták, illetve a hormonterápia náluk tovább növelheti a stroke kockázatát.

Vedd komolyan a szokatlan tüneteket


Az aurák nem jelentkeznek minden migrén előtt, de onnantól, hogy már egyszer jelentkezett nálad, klasszikus migrénről beszélhetünk. Ugyanakkor felnőttkorban már nem változnak a tünetek. A legtöbb ember a maga saját, kiszámítható tüneteit produkálja a fejfájások során. Ezért, ha új tünet jelenne meg, vedd komolyan, mert lehet, hogy a migrénnél komolyabb baj van. Tehát ha egy tipikus aurád során általában csak fényvillanásokat szoktál látni, de egy alkalommal egyszer csak zsibbadást vagy gyengeséget érzel a karodban, sürgősen kérj orvosi segítséget.


Forrás: www.health.harvard.edu/heart-health/migraine-a-connection-to-cardiovascular-disease


Image by Freepik


Szakértőink

dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos



Bezár