Kérdések és válaszok a fogamzásgátló tablettáról: előnyök, kockázatok és lehetőségek

Kérdések és válaszok a fogamzásgátló tablettáról: előnyök, kockázatok és lehetőségek

Ha Ön fogamzásgátló tablettát használ - azaz orális fogamzásgátlót -, akkor valószínűleg elégedett annak kényelmével és megbízhatóságával. Mégis lehet, hogy sok kérdés felvetődik Önben a tabletták egészségre gyakorolt hatásairól.  Az alábbiakban a leggyakrabban előforduló kérdésekre adunk választ.

Lehet-e a fogamzásgátló tablettákkal késleltetni vagy akár megszüntetni a menzeszt?
Igen, a fogamzásgátló tabletták segítségével késleltetheti a havi vérzést.  Az első elérhető tabletták esetében a 21 napos aktív hormonális tabletták mellé 7 db placebo tablettát is csomagoltak és a menzesz alatt a nők a placebo tablettákat szedték. Ma a nők sokkal több lehetőség közül választhatnak: 24 aktív tabletta és 4 placebo tabletta szedésével ki lehet tolni a ciklust. Ha hosszabban szeretné eltolni a ciklust, akkor akár 3 hónapon keresztül is szedhetőek az aktív hormon tabletták, majd egy héten keresztül kell szedni a placebot, vagy alacsony ösztrogéntartalmú tablettát. Ha még hosszabban akarja a ciklust eltolni, akkor akár 1 éven keresztül is szedhetőek az aktív hormontabletták elnyomva így a havi vérzést.
A hosszabb vagy folyamatos ciklusnak több előnye is lehet, különösen komolyabb hormoningadozások esetén, amelyek felelősek pl. a menzesz ideje alatti görcsös fejfájásért, egyéb kellemetlenségekért. Illetve fontos események vagy utazás esetén is szükséges lehet ezzel a lehetőséggel élni. Az ilyen típusú „kezelés” esetén előfordulhat az első néhány hónapban pecsételő vérzés. Ez többnyire elmúlik, de az is előfordulhat, hogy ezzel végig számolnia kell a tabletta szedése mellett is.

Szükséges speciális tabletta a menzesz szüneteltetésére vagy a hagyományos hormonális fogamzásgátlóval is megoldható?  
Vannak kimondottan arra fejlesztett fogamzásgátló tabletták, amelyek megakadályozzák három hónapos időtartamra, vagy akár egy évre a vérzést, de ezt hagyományos tablettával is el lehet érni. Ez utóbbit úgy kell szedni, hogy kihagyva a placebo tablettát rögtön egy új csomagot kell kezdeni szedni. Folyamatos használatra inkább az egyfázisú (azonos hormontartalmú) tabletták ajánlatosak.
 
Ha babát szeretnék, hogyan hagyjam el a fogamzásgátló tabletta szedését?
Miután abbahagyja a fogamzásgátló tabletta szedését, előfordulhat, hogy csak egy- két hetes késéssel indul be újra a peteérés. Sőt! Az utolsó pirulától számítva ennél hosszabb idő, akár 4-6 hét is eltelhet, amíg visszaáll a ciklusa.

Van előnye annak, ha várunk néhány hónapot a leállás után?
Régebben voltak az orvosoknak olyan aggályai, hogy ha nem hagynak egy kis időt a tabletta elhagyásától számítva és megtörténik a fogantatás, nagyobb lehet a vetélés kockázata is. Azonban ezek az aggályok nagyrészt megalapozatlannak bizonyultak. A legtöbb nő egy-négy hetes menzesz késés után abbahagyja a fogamzásgátló tabletta szedését. Azonban, ha a menstruációs ciklusai nem voltak gyakoriak, mielőtt elkezdte szedni a tablettát, akkor valószínűleg a tabletta elhagyását követően is ilyen lesz. Egyes nők úgy gondolják, hogy a rendszeres ovulációs ciklus visszaállása nem tart tovább pár hónapnál. Érdemes lehet várnia néhány hónapot, míg a menstruációs ciklus visszatér a normális kerékvágásba és ez idő alatt egyéb, nem hormonális fogamzásgátló módszert alkalmazni.

Mi történik, ha abbahagyjuk a fogamzásgátló tablettát és a menstruáció nem indul újra?
Ha több hónapig sem áll vissza a normál ciklus, akkor valószínűleg post pill amenorrhoea-ról, azaz a vérzés kimaradásáról van szó. A fogamzásgátló tabletta szedését követően eltarthat egy ideig, hogy a test működése visszatérjen a normális hormontermelésbe. Ez jellemzően 3 hónapos időszakot jelent, de ez ettől el is térhet: lehet, hogy azonnal visszaáll, de az is előfordulhat, hogy több hónapra van szüksége a szervezetnek arra, hogy újra szabályozza a menstruációs ciklust. Ha három hónapig nincs menzesze a tabletta elhagyása után, azért érdemes lehet egy terhességi tesztet is csinálnia, valamint felkeresni az orvosát.

Lehet a terhességi teszt pontos, ha az ember fogamzásgátló tablettát szed?
Igen. A terhességi tesztek a vérben és vizeletben kimutatható, terhességgel összefüggő hormonok - humán chorion gonadotropin (HCG) – mérését végzik. A fogamzásgátló tabletták aktív összetevői nem befolyásolják a terhességi tesztben a HCG szint mérési eredményeit.

Mi történik, ha teherbe eséskor még szedtem a fogamzásgátló tablettát?
Ha szedte a fogamzásgátló tablettát, mert nem vette észre, hogy terhes, ne ijedjen meg. Ez ritkán, de előfordulhat, viszont, nagyon kevés arra a bizonyíték, hogy a fogamzásgátló tabletták születési rendellenességeket okoznak.

Lehet-e használni több fogamzásgátló tablettát egyszerre sürgősségi fogamzásgátlásra?
Lehetséges, hogy többféle szabványos ösztrogén-progeszteron fogamzásgátló tablettát egyszerre szedjen sürgősségi fogamzásgátlásra, de mindenképpen kérdezze meg kezelőorvosát, a megfelelő adagot és a tabletták szedésének időzítését az orvos állítsa be!

Ha már sok éve szedem rendszeresen a fogamzásgátló tablettákat, és úgy döntök, hogy abbahagyom, ezt bármikor megtehetem vagy fejezzem be a tablettacsomagot?
Egészségre gyakorolt hatás tekintetében nincs sok különbség közöttük. Ha nem a teljes csomag lejárta után hagyja abba a tabletta szedését, előfordulhat pecsételő vérzés néhány esetben, amely esetleg megváltoztathatja a menstruációs ciklus ritmusát. Összegezve: bármikor abbahagyhatja a tabletták szedését.

Lehetek-e terhes akkor, amikor aktuálisan a placebo tablettákat szedem, nem pedig az aktív hormontartalmúakat?
A nem aktív (placebo) tabletták szedési ideje alatt nem lesz nagyobb a teherbeesés kockázata. A fogamzásgátló tabletták 98-99 %-os hatékonysággal akadályozzák meg a terhességet. Annak sokkal nagyobb a kockázata a nem kívánt terhesség szempontjából, ha egy vagy akár több tablettát elfelejt beszedni a ciklus alatt. Biztos, ami biztos, használjanak egyéb fogamzásgátló módszert, például óvszert is ezekben az esetekben.

Okoznak súlygyarapodást a fogamzásgátló tabletták?
Sok nő úgy véli a fogamzásgátló tablettáktól hízik el, azonban ezen hormonkészítmények súlygyarapodásra való hatása igen csekély, de inkább semmi. A fogamzásgátló tablettákban lévő ösztrogén nem befolyásolja a zsírsejtek (zsírszövet) gyarapodását.  Az viszont előfordulhat, hogy több folyadékot tartanak meg a testben – különösen a mell, csípő és comb tájékon - és ezt érezhetik a hölgyek súlygyarapodásként.

Hogyan befolyásolják a fogamzásgátló tabletták a daganatos betegségek kialakulásának kockázatát?
A tudományos kutatások szerint a hosszabb ideig szedett fogamzásgátló tabletták növelhetik bizonyos típusú daganatos betegség kialakulásának kockázatát (pl. méhnyakrák és a májrák), ugyanakkor más típusú betegségek (pl. petefészekrák és a méhnyálkahártya rák) kialakulásának kockázatát pedig csökkentik.  
A fogamzásgátló tabletta és a mellrák kialakulásának kockázata a kutatások fényében nem teljesen egyértelmű. Míg néhány tanulmány kimutatta a kapcsolatot a fogamzásgátló tabletta használata és a mellrák között, több és egyben újabb vizsgálatok már nem mutattak fokozott összefüggést az emlőrák és a fogamzásgátló tabletta szedése között. Ha aggódik a mellrák kialakulásának kockázatától, konzultáljon orvosával, hogy ennek fényében találják meg az Önnek leginkább megfelelő fogamzásgátló módszert.

A fogamzásgátló tabletták befolyásolhatják a koleszterinszintet?
A fogamzásgátló tabletták is befolyásolhatják a koleszterinszintet. Hogy mekkora ez a hatás, az attól függ, hogy milyen típusú tablettát szed, és milyen koncentrációban tartalmaz ösztrogént vagy progeszteront. A fogamzásgátló tablettákban lévő több ösztrogén általában kedvező hatással van a vérzsír szintjére. De ezek a változások nem jelentősek, és nem érintik az általános egészségi állapotot sem.

A fogamzásgátló tabletták befolyásolják a vérnyomást?
A fogamzásgátló tabletták enyhén növelik a vérnyomást. Ha fogamzásgátló tablettát szed, a vérnyomását rendszeresen ellenőrizni kell. Ha már eleve magas a vérnyomása, beszéljen orvosával arról, hogy milyen más fogamzásgátló módszert kellene inkább alkalmazni.

Lehet 35 éves kor felett is biztonságosan szedni a fogamzásgátló tablettát?
Bár régebben azt tartották, hogy a 35 évnél idősebb nők hagyják abba a fogamzásgátló tabletták szedését, ez a kitétel nem vonatkozik az egészséges, nem dohányzó nőkre. Azonban a fogamzásgátló tabletták alkalmazása nem javasolt a 35 évnél idősebb, dohányzó nők számára, mert a szív-és érrendszeri betegség kockázatát a dohányzás, a füst és a hormonális tabletta együttes hatása negatívan befolyásolja.

Az antibiotikumok csökkentik a fogamzásgátló tabletták hatékonyságát?
Egyes antibiotikumok csökkenthetik a fogamzásgátló tabletták hatását az ovuláció megelőzésében. Ha antibiotikumot ír fel orvosa, konzultáljon vele a szedett fogamzásgátló tablettával való hatásáról is.

Bezár