Pár szó az északi diétáról

együnk az évszaknak megfelelően az eredményes fogyás érdekében

2014.05.05.

Pár szó az északi diétáról

 Mindannyian látjuk, hogy a skandináv nők milyen vékonyak és milyen jó alkatúak, de ne gondoljuk, hogy ezt csak a jó géneknek köszönhetik, hanem kiváló diétájuk is nagy szerepet játszik ebben. Az ún. „északi” diéta tényleg segít a plusz kilók eltüntetésében. Utánajártunk a pro és kontra érveknek, illetve, hogy mik szerepelnek a menüjükben.

Mi is ez az „északi” diéta egyáltalán?

Hasonló a mediterrán diétához, ez is az adott térség alapanyagaira épül. Az északi térséghez Dánia, Norvégia, Finnország és Svédország tartozik. A helyi klíma miatt, mivel Magyarország nem is mediterrán, de nem is északi ország, nyugodtan kipróbálhatjuk. A lényege, hogy együnk kevesebb húst, több halat. Az adagok legyenek kisebbek, és próbáljunk minél többet otthon, családi vagy baráti körben főzni és hanyagoljuk a gyorséttermeket.

Hogyan is működik ez a fajta diéta?
Maga a diéta az egészséges életmódra buzdít, mozogjunk sokat, kerüljük a gyorséttermi ételeket, növeljük a gyümölcs és zöldség bevitelünket és együnk kevesebb zsíros ételt. Ez egyszerű filozófia, aminek van értelme. Próbáljunk az évszakoknak megfelelően étkezni, kiemelve a gyümölcsöket, vitamindús alapanyagokat. Íme néhány különösen ajánlott étel:
- minél több teljes kiőrlésű dolgot együnk (gabona,rozs,árpa) – ezek rostokban és fehérjékben gazdagok
- káposzta (kel,vörös,fehér) – alacsony a kalóriaszintjük, rengetek antioxidáns van bennük és omega 3 zsírsavakkal is rendelkeznek
- cékla, paszternák, répa – szintén kevés kalóriával rendelkeznek
- borsó, spenót, póréhagyma – tápanyag gazdag zöldségek
- halak, mint például lazac, makréla, tőkehal- rengeteg fehérjét és telített zsírokat tartalmaznak
- málna, eper, fekete áfonya – magas az antioxidáns tartalmuk


Hogyan kezdjünk a diétához?

Próbáljunk meg minél több gyümölcsöt (körte, alma) és zöldséget télen enni, nyáron pedig a bogyós gyümölcsökből, spenótból, spárgából fogyasszunk többet. A lényeg, hogy szezonális dolgokat együnk, ami a húst, halat, zöldséget, gyümölcsöt érinti.

Ebben a diétában sokkal kevesebb a kalória bevitelünk, még úgy is, hogy eldöntöttük, hogy kevesebbet eszünk. Hiszen, a diéta azt javasolja, hogy szedjünk kisebb adagokat a tányérunkra, inkább szedjünk kétszer, de ne legyen jól megpakolva. Ennek pszichés hatása is van, hiszen, nem lesz meg a telítettségérzet, és sokkal jobban fogjuk magunkat vacsora után érezni, mint ha degeszre ennénk magunkat.

Mozogjunk sokat! Az „északi” diétában legalább annyira fontos a mozgás, mint hogy mit eszünk. Természetesen, nem azt mondjuk, hogy legyünk maratonfutók, egész egyszerűen vigyük bele a mozgást az életmódunkba. Például, ha a munkahelyen a lift és a lépcső közül választhatunk, válasszuk az utóbbit. Vagy, ha vásárolni megyünk, ne kocsival tegyük, biciklizzünk sokat, vagy csak egyszerűen sétáljunk napi szinten.

Együnk halat heti két illetve három alkalommal, csirkét vagy másfajta húsokat, mindössze kétszer. A maradék napokat töltsük fel zöldséggel, illetve gyümölccsel. Grillezzünk, süssünk szabad tűzön amikor csak tehetjük, ezek nagyon egészségesek. igyunk napi szinten legalább két liter vizet, hanyagoljuk a koffeint, és zsírszegény tejet fogyasszunk. Cseréljük le a napi fekete teánkat, kávénkat zöld vagy herbateára.

Végezetül, az előnyök és hátrányok

Az „északi” diéta nem hoz gyors fogyást, ez inkább azoknak megfelelő, akik tartani szeretnék a súlyukat, és egészségesebben szeretnének élni. Mindazonáltal, minimális fogyás garantált, nagyjából fél kg – 1kg hetente. Tehát, keveset fogyunk és lassan. felejtsük el például télen az epret, ami mondjuk, Egyiptomból származik. De ugyanez igaz a készételekre is, mert ennek csak egy előnye van, keveset töltünk a konyhában…
 


Szakértőink

dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus



Bezár