Reformra szorul a babakoszt

A babáknak előszeretettel adott rizs tápértéke szinte nulla

Reformra szorul a babakoszt

Az egészséges táplálkozás terén nem csak a felnőtteknek van bepótolnivalójuk: úgy tűnik, a babák étrendje sem megfelelő. Egy nemrég az USA-ban napvilágot látott, szülőknek szóló könyv szerzője, Green gyermekgyógyász – nomen est omen – a zöldségek fontossága mellett érvel, miközben a hántolt rizs szerepét minimálisra csökkentené a babák étrendjében.

Az ötvenes években a gyermekélelmiszerek gyártására szakosodott cégek telekürtölték a világot a hántolt rizs nagyszerűségével. Arra hivatkoztak, hogy a kicsik számára nincs könnyebben emészthető táplálék, mint a hántolt rizs alapú babaétel, épp ezért nem az anyukák főztje a legmegfelelőbbek számukra, sokkal inkább az élelmiszeripar speciális termékei. Az idő tájt így szólt a reklám: „Te nem tudod olyan jól etetni a gyerekedet, ahogy mi…”– mesélte az USA Today-nek Alan Green.

A témában megkérdezett táplálkozási szakértő, David Ludwig úgy véli, hogy a tétel, miszerint a babáknak elsősorban hántolt rizst kell adni, minden tudományos megalapozottság nélkül való: mítosz csupán. Szerinte a hántolt fehér rizs a feldolgozás során minden rosttartalmát és tápértékét elveszíti: tulajdonképpen „táplálkozási katasztrófává” válik. A rizs minden élelmiszerek közül a leginkább feldolgozott, tápanyagértéke pedig egyenlő a kristálycukoréval. A fehér rizs és liszt a szervezetben szinte azonnal cukorrá válik: a vércukor -és inzulinszintet bár megemeli, azonban semmiféle hasznos tápanyaggal nem járul hozzá a szervezet működéséhez – érvelt Ludwig a lapban.

Alan Greene arra bátorítja a szülőket, hogy lehetőség szerint hagyják el a hántolt rizst és a finomított lisztet, s hogy ezek helyett tápláló barna rizsből és zöldségfélékből készítsenek gyermekeiknek ételeket. Nem fogják megbánni sem a szülők, sem a babák – vélekedik. Green szerint ha a szülők nem iktatnak be egészségesebb élelmiszereket a kicsik étrendjébe, azok gyermekéveik során fokozatosan rabjává válnak a hántolt rizs és nem utolsó sorban a finomliszt ízének: ennek következménye pedig egy életre szóló olthatatlan vonzalom lesz a különféle kekszek és sütemények iránt.
 


Szakértőink

dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus



Bezár