Thymus persistens

2012.03.28. - Írta: Orvos válaszol

Thymus persistens

Üdvözlöm!


Kérem bármiféle tanácsát az alábbi problémámmal:

26 éves férfi vagyok, sportosabb felépítésű. Kb 1 éve CT felvétel alapján thymus persistens-et (csecsemőmirigy) diagnosztizáltak. A CT-re azért került sor, mert pár perces futás során a mellkas bal oldalán, majd az azt követő napo(ko)n szegycsonti fájdalmam volt. A futás közben a nyakam, illetve a torkomban kaparást, égő érzést tapasztaltam. Amit megfigyeltem még, hogy az ezt követő napokon lévő súlyzós edzések közül például oldalemelésnél szintén előjött a mellkas bal oldali fájdalma, illetve nagyobb erőkifejtésnél (fekve nyomás).

Véleményem szerint a fájdalmat a futás váltja ki, a további, bizonyos mozgásformák pedig rontják.

A csecsemőmiriggyel kapcsolatban jó pár vizsgálatnak alávetettem magamat, ezek a következők:

- neurológus által, myastenia teszt, 2 különböző időpontban - negatív
- EKG, terheléses kardiológia - negatív
- teljes vérkép, vérgáz, vizelet - negatív
- alvási apnoe, alváslabor vizsgálat - negatív
- légzésfunkció - negatív.
- bronchológia - negatív.

A gasztroenterológia vizsgálat (tükrözés) során, a reflux (Helicobacter negatív) igazolódott, mely esetleges okozhatja a panaszomat, illetve egy részét. Azonban úgy gondolom, hogy napokig nem maradhat fenn semmilyen jellegű fájdalom, főleg nem pár perces futás során, miközben folyamatosan szedem a gyomornedv ellenálló tablettát. A
tükrözés után dupla dózisban szedtem a tablettát, majd később kisebb dózisban. Azt, hogy a dupla dózisú mennyiségnél is megfájdult -e volna a mellkasom nem tudom.

Sportorvosi vizsgálaton, a mellkason, illetve a háton, több helyen lévő "csomók" kimasszírozását tanácsolták, illetve a fájdalmat a csecsemőmirigynek vélelmezték.

Serdülő korom óta allergiás vagyok, majd később asztmát állapítottak meg nálam, azonban véleményem szerint ez se állhat a háttérben. Légzésfunkció jó értékeket mutatott, nem fulladok, tüdőgyógyász szerint se ez okozza. Asztma gyógyszereimet nem szedem, nyáron inkább orrfolyás és szemviszketés jön elő.

A napokban jutott eszembe, hogy, kb. 7 éve megállapításra került, hogy a pajzsmirigyem jobb lebenye mérsékelten nagyobb, a bal lebeny gyakorlatilag nem fejlődött ki.
úgy értesültem, hogy a pajzsmirigy is okozhat hasonló tüneteket. Fél évvel ezelőtti TSH eredményem 3,570 lett (0,270 - 4,200 referencia értékek), tehát még a normál érték felső határán. Egyéb más pajzsmiriggyel kapcsolatos vizsgálat évek óta nem készült.

Mellkas sebész consilium is megtörtént, azonban ez se egyértelmű, relatív műtéti indikáció alapján műtétet javasolt, elő is jegyeztek rá. Más mellkas sebész szakorvos szerint nem szükséges. Tény, hogy túl nagy műtétről van szó, főként, hogy esetlegesen elképzelhető, hogy csak egy zsírcsomó van a CT képen. Persze a daganat lehetősége is benne van a pakliban. A vizsgálatok során a diagnózisban a csecsemőmirigy jóindulatú daganatát írták, vélhetően az is. Mintavételre a mirigy elhelyezkedése miatt nincsen lehetőség.

Még az is elképzelhető, hogy a fájdalmaimnak semmi köze sincs a csecsemőmirigynek.

Azért vacilálok, mert úgy érzem, hogy nem feltétlenül a műtét az egyedüli járható út, ha nem muszáj nem vágatom fel magam! Olyat is hallottam, hogy hasonló műtét után a páciens nem élhet teljes életet fizikai értelemben a szegycsont felvágása miatt.

Szeretnék tanácsot kérni, illetve véleményt a pajzsmirigy tekintetében is! Ha szükséges más vizsgálatnak is alávetném magam!

Válaszát előre is köszönöm!

Kedves Beteg!

Mióta sorozatban tapasztaltunk sportorvosi vizsgálatnál, negatív labdarúgóknál hirtelen, megmagyarázhatatlan halált, a terhelésre jelentkező szívtáji panaszokat komolyan vesszük. A pezisztáló / fennmaradó/ csecsemőmirigyre régtől odafigyelünk, mégis halnak meg egészséges sportolók. Míg pontos ok-okozati összefüggést nem találnak a klinikák, addig csak a mérsékelt, értsd, kényelmes sportokat űzzön, akinél ilyen panaszok jelentkeztek. Egyébként minden vizsgálatnál lelnek a szakemberek apró elváltozásokat, amiket jobb híján kikiáltanak bűnbaknak. Saját fiziológiáját, tűrőképességét meg kell ismernie, meddig mehet el.

Dr. Sáry Gyula belgy.


Szakértőink

dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus



Bezár