Ülőmunka és nyakfájás

Ülőmunka és nyakfájás

Számtalan krónikus betegség keseríti meg az emberek mindennapjait, az ülő életmódnak köszönhetően. Ilyen például a kínzó nyaki fájdalom, amely akár állandósulhat is. Bár fizikailag a munka nem megerőltető, mégsem egészséges. Jó hír azonban, hogy megfelelő mozgásgyakorlatokkal megakadályozhatjuk ezt a problémát.

A Quennslandi Egyetem új tanulmánya szerint az üléssel eltöltött hosszú órák rossz hatással vannak a szívre, valamint a merev nyak a nyakfájdalmon túl váll és fejfájást is okoz. Ha körbe nézel egy irodában, sok ember időnként forgatja, dörzsöli a nyakát. Ennél azonban sokkal beváltabb gyakorlatokat is végezhetünk, hogy megelőzzük a fájdalmat. Napi nyolc órát eltölteni ülve, görnyedten a monitor előtt, nagyon kényelmetlen. Ha még hozzá stressz is ér minket, mert a határidős munkánk még nincs kész, az előbbi módszer nem segít.

  • Fontos, hogy a legsűrűbb napunkon is álljunk fel óránként legalább pár percre az asztalunktól és mozogjunk kicsit.
  • Minden órában mozgassuk át a nyakunkat. Ejtsük állunkat a mellkasunkra, majd emeljük középállásba, ezt követően pedig billentsük fejünket egyszer jobb majd bal irányba. Ismételjük meg többször a mozgást.
  • Kezünk fektessük lazán az ölünkbe, vállainkat lazán engedjük le, lapockáinkat pedig húzzuk össze egy rövid időre, majd lazítsuk el. Ismételjük meg párszor ezt a gyakorlatot is.

Egy kísérlet során, tudósok olyan irodai dolgozókat kértek fel, akik nyak és vállfájdalmakban szenvedtek, hogy végezzenek mozgásgyakorlatokat a munkájuk során. Azt találták, hogy a részvevők kétharmadának csökkentek a panaszai. A vállalatokat világszerte érdekli a munkahelyi ergonómia javítása. További lépéseket is tehetünk a munkakörnyezetünkben, hogy a nyakfájdalom ne okozzon problémát többé.

A monitor képernyőjét állítsunk szemmagasságba. Figyeljünk a fényerőre is. Ne legyen túl erős, de annyira sötét sem, hogy erőltetni kelljen a szemünket. Figyeljünk a testtartásra ülés közben. Talpaink pihenjenek a talajon, lábunk ne legyen keresztbe. Vállainkat engedjük le, csuklónk pedig legyen alátámasztva.

Természetesen a rendszeres sportolás is nagyon hasznos. Emellett fontos, hogy legalább évente járjunk szűrővizsgálatra. Képet kaphatunk egészségi állapotunkról és további tanácsokat egészségünk megőrzése érdekében.

Forrás: https://www.technology.org/2017/12/26/exercise-in-the-office-may-save-your-from-shoulder-and-neck-pain/


Szakértőink

dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus



Bezár