Röviden a depresszióról

Mert „még nem elég”…

2011.12.01. - Írta: dr. Ágoston Gabriella, pszichiáter

Röviden a depresszióról

Egyre többször hallhatunk mostanában a depresszióról, azonban még mindig nagy a tájékozatlanság, információhiány e téren. Pedig a tünetek észlelése, felismerése magunkon, hozzátartozón, ismerősön sok depressziótól szenvedő betegnek jelenthetné a gyógyuláshoz vezető utat. A felvilágosító jellegű tömeg-tájékoztatás ellenére az emberek kevésbé ismerik ezt a betegségeket, a betegek jelentős százaléka nem is fordul orvoshoz problémájával.

A depressziós betegek is főként testi tünet (fájdalom, fáradékonyság) illetve alvászavar miatt keresik fel a háziorvost, és esetleg a többi panaszra nem derül fény.
Mi is tehát a depresszió? A hétköznapokban gyakran hangzik el a „ma depressziós vagyok” kijelentés. Ez rossz kedvre, nehezen tolerálható problémára vonatkozik leginkább, nem pedig hangulat-betegségre. Egyszeri rossz hangulat nem egyenlő a depresszióval. A depresszió betegség, mely a hangulatot, érzelmeket, gondolkodást, magatartást egyaránt érinti. A depressziós tünetek változást jelentenek a közérzetben, életvitelben és tartósan fennállnak, például orvosilag csak két heti tünet fennállás után mondhatjuk ki a depresszió diagnózisát. Melyek a leggyakoribb tünetek?

A beteg hangulata nyomott, érdeklődése csökkent, és ez minden napra jellemző és a nap nagy részében ezek a tünetek dominálnak. Fáradt, erőtlen, szokásos dolgokat csak erőfeszítéssel képes végezni. A koncentrációs készség romlik, feledékenyek a betegek, amelyek az amúgy is meglevő negatív önértékelésüket rontja. Apró problémák is nagyobb hangsúlyt kapnak, állandó rágódás, döntésképtelenség észlelhető. A betegek tehetetlennek, értéktelennek érzik magukat, kilátástalannak látják a jövőt, a múltbeli dolgokkal kapcsolatban pedig gyakran önvádlások, bűntudat lép fel. Gyakori az alvás-, étvágy- vagy szexuális zavar.

A depressziót az esetek csaknem felében szorongásos tünet, feszültség emelkedés, ingerlékenység is kíséri. A testi panaszok mellett sokszor ezt észleli a környezet, párkapcsolati problémát, munkahelyi konfliktust eredményezve. A depresszió tüneteit sokszor a személyiség megnyilvánulásainak tartják. A gyógyulás után szokott kiderülni, hogy mennyire nem így van!
Fel nem ismert és nem kezelt depresszió súlya egyre nagyobb lesz, egyre jobban kihat a mindennapokra, egyre negatívabban befolyásolja az életet. Teljesítőképesség csökken, munkateljesítmény romlik. A kísérő szorongást sokszor alkohollal próbálják csökkenteni a betegek. Egyre jobban fokozódhat emiatt az önvádlás, tehetetlenség, kilátástalanság érzés. Az élet nagyon megterhelővé, elviselhetetlenné válik, megjelennek az öngyilkossági gondolatok.

A beteg olyan válsághelyzetbe kerül, ahol korábbi probléma megoldó mechanizmusai nem működnek, adott probléma kilátástalannak tűnik, nem képes megoldani. Ilyenkor a beteg egyedül érzi magát, a lelki fájdalom erősen megterhelő volta dominál. Beszűkül, ebben a gondolati körben forog, tovább lépni képtelen. Különböző módokon próbálják ezt a betegek jelezni a környezetnek. Figyeljünk oda ezekre a jelzésekre, próbáljunk segíteni, akár azáltal, hogy orvoshoz irányítjuk a beteget. Jó lenne, ha a depreszszió nem a legsúlyosabb állapotban, hanem minél korábban felismerésre kerülne!

Vannak olyan életszakaszok, melyek különösen sérülékenyek depresszió kialakulása szempontjából. Ilyen a serdülőkor, a nőknél a szülés utáni időszak, változókor és az időskor.
Serdülőkorban általában magatartászavarnak vélik a szülők, nevelők. A tünetek közül a kedvetlenség, ingerlékenység, alvás és étvágyzavar dominál. A depressziós tünetek felismerés nélkül maradva negatívan befolyásolják az érő, alakuló személyiséget, a serdülő fiatalban kudarcérzések gyűlnek, rosszul fejlődik a problémamegoldó készség. Fokozottan sérülékenyek azok a fiatalok, akiknek családjában a depresszió vagy szorongásos zavarok halmozottan fordulnak elő, több családtag is érintett.

Nőknél a szülés utáni és a változó korban fellépő depresszió a hormonális változások miatt alakul ki, de ugyanúgy kezelhető, mint a nem hormon elindította hangulatzavar.
Időskorban a tünetek hasonlók, de a depresszió diagnózisának felállítása sokszor nehéz, mert az időseknél számos testi betegség állhat fenn, a panaszok is sokszor ezek képében jelentkeznek. Súlyos krónikus betegség (magas vérnyomás, cukorbetegség, reuma) a depresszió kialakulásának kockázatát növelheti! A testi betegségek miatt szedett gyógyszerek, azok mellékhatásai befolyásolhatják a tüneteket. Ne fogadjuk el, hogy a kedvetlenség, erőtlenség, életuntság az öregedés természetes velejárója!

A depresszió ma már a korszerű hangulatjavítók segítségével jól gyógyítható. Ezeket a szereket tartósan kell szedni, legalább fél-, de bizonyos esetekben akár egy éven át. 60 éves kor felett ajánlott folyamatosan szedni. A beállítás szakaszában enyhe, kezdeti mellékhatások lehetnek (émelygés, fejfájás), melyek pár nap alatt elmúlnak, a tartós szedés mellett nem jelentenek problémát.

Fontos! A hangulatjavítók hatása csak 2-3 hét múlva jelentkezik! A gyógyszer lassan, fokozatosan szorítja vissza a tüneteket. Optimális esetben 1-2 hónap múlva a korábban depressziós panaszoktól szenvedő beteg újra teljes értékű életet élhet.
Magyarországon a fenti panaszoktól a lakosság 20%-a szenved valamikor az élete folyamán, azaz minden ötödik ember! Kisebb a szenvedés, ha korán és gyorsan jön a segítség.
Figyeljünk oda magunkra, családunkra, környeztünkben élőkre, hogy minél hamarabb felismerésre kerüljön ez a hatalmas emberi szenvedést okozó betegség!


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár