Vitaminok, amikre szükséged van, ahogy haladsz előre a korban

Vitaminok, amikre szükséged van, ahogy haladsz előre a korban

Az életkor előrehaladtával fontos, hogy odafigyeljünk szervezetünk vitaminokkal való megfelelő ellátására, melyek számos betegség kialakulását meggátolhatják.

Kalcium

A kor előrehaladtával többet veszítesz ebből a nyersanyagból, mint amennyit be tud fogadni a szervezeted. Ennek hatására könnyebben törnek a csontjaid (csontritkulás alakul ki), különösen a menopauza utáni nők esetében igaz ez. A kalcium segíti az izmaidat, az idegsejtjeidet és a vérereidet, hogy jobban működjenek. Az 50 feletti férfiak, és a 70 feletti nők szükséglete 20%-al magasabb mint a többi felnőtté. A tej, a sajt és a joghurt kiváló forrásai.

B12-Vitamin

A vér és az idegsejtek alkotóelemei. Természetes úton állati eredetű ételekből juthatsz hozzá; húsból, halból, tojásból, tejtermékekből. A pirulák, injekciók és B12-vel gazdagított ételek, mint a reggeli müzli is jó alternatív források. A legtöbben eleget fogyasztanak belőle, de a kor előrehaladtával ez megváltozhat. Az 50 feletti emberek akár 30%-ának lehet atrófiás gyomorhurutja, ami megnehezíti a szervezeted számára, hogy feldolgozza az ételből származó B12-vitamint. A savkötők, bizonyos gyógyszerek, és a súlycsökkentő műtétek hozzájárulhatnak a B12 hiányához.

D-Vitamin

A szervezetednek szüksége van rá, hogy fel tudja dolgozni a kalciumot, szóval tandemben szedd őket, hogy elkerüld az csontritkulást. A D-vitamin ezen kívül segíti az izmok, az idegek és az immunrendszer helyes működését. A legtöbb ember a napfényből szerzi a D-vitamint, de a kor előrehaladtával a szervezet egyre kevésbé képes a nap sugarait D-vitaminná alakítani. Ételekből nehéz hozzájutni ehhez a vitaminhoz, de a zsíros halak jó forrásnak számítanak, például a lazac, a makréla, és a szardínia.

B6-Vitamin   

A szervezeted arra használja, hogy harcoljon a kórokozókkal, és energiát ad. Az újszülöttek agyának fejlődéséhez is hozzájárul. Ahogy öregszel, egyre több B6 vitaminra lesz szükséged. Bizonyos kutatások kapcsolatot találtak a vér magas B6 vitamin szintje és a memória között. Az idősebb korosztálynál; azonban a vitamin úgy tűnik, hogy nem javítja a demenciában szenvedők szellemi képességeit. A csicseriborsó olcsó és könnyen hozzáférhető forrása, ahogy a máj, a zsíros halak és a vitaminnal dúsított reggeli müzlik is.

Magnézium

A fehérje és a csontok összetevője, és stabilan tartja a vércukorszintet. Megtalálható a diófélékben, magokban és leveles zöldségekben. Az idősebb emberek általában véve is kevesebbet fogyasztanak belőle, ezen felül, ha krónikus betegségben szenvednek, vagy sokféle gyógyszert szednek, még kevesebb magnézium marad a szervezetükben.

Probiotikumok

Ezen "barátságos" "baktériumok jót tesznek a gyomrodnak. A joghurthoz illetve a savanyú káposztához hasonló fermentált élelmiszerekkel tudod elfogyasztani őket, illetve étrend kiegészítőkkel.  Segíthetnek az emésztési zavarok elhárításában, illetve védelmet nyújthatnak az allergiákkal szemben. A probiotikumok valószínűleg biztonságosak, ha egészséges vagy, de ha egészségügyi- vagy immunrendszeri problémáid vannak, inkább kérdezz meg egy orvost a fogyasztásuk előtt.

Omega-3 zsírsavak

Ezeket a zsírsavakat "esszenciálisnak" hívják, mivel a szervezet nem képes előállítani őket. Fontosak a szem, az agy, és a spermiumsejtek számára. Védelmet biztosíthatnak az idős korral járó betegségek, így az Alzheimer, az ízületi gyulladás és a vakságot okozó makula degeneráció ellen. Hacsak az orvosod nem mond mást, az omega-3 zsírsavakat legjobb zsíros halakkal, dióval, repceolajjal illetve lenmaggal bevinni.

Cink

Sok éltes ember nem jut hozzá ehhez az alulértékelt mikrotápanyaghoz. Hozzájárul a szagláshoz és az ízleléshez, és véd a fertőzések, gyulladások ellen - ezek mind fontos funkciók a szervezet működésében. A cink ezeken kívül a látást is segíti. A kagylók messze a legjobb beviteli forrásának számítanak, őket követik a marha, a rák, és a reggeli müzlik.

Szelén

Megvédi a sejtjeidet a sérülésektől a fertőzéstől, és szabályozza a pajzsmirigy működését. A szelén ezenkívül az izmaid erejének megőrzésében, valamint a demencia, a pajzsmirigy betegség, és a rák bizonyos fajtáji elleni harcban is segít. Napi egy vagy két szem paradió bőven elég. Ne adagold túl. A túl sok szeléntől kihullhat a hajad, és törékennyé válhatnak a körmeid.

Kálium

A kálium szinte a szervezet összes részében szerepet játszik, beleértve a szívet, a vesét, az izmokat, és az idegeket. Megvédhet a sztróktól, a magas vérnyomástól és a csontritkulástól. Sokan nem visznek belőle be eleget. A szárított sárgabarack, a banán, a spenót és a tej jó forrásai. Beszélj az orvosoddal, mielőtt étrend kiegészítők formájában vinnéd be, mert befolyásolhatják egyes gyógyszerek működését.

Folsav

A természetben előforduló B9-vitamin többek között megtalálható a leveles zöldségekben, diófélékben, és a babokban. A terhes nők laboratóriumban kifejlesztett különleges B9-vitamint, folsavat szednek a születési rendellenességek megelőzése érdekében. A folsav elősegíti a sejtek növekedését, véd a sztrók és a bizonyos rákfajták ellen. A legtöbb ember eleget visz be belőle. Fogyasztása biztonságos, de a túl sok mesterséges kiegészítőből származó folsav növeli a vastagbélrák illetve az idegi károsodás kockázatát.

Rost

Azzal már valószínűleg tisztában vagy, hogy a rostok jót tesznek neked. De tudtad, hogy a kor előrehaladtával ez fokozottabban érvényes? A rostok védenek a sztrók ellen, segítenek a széklet szabályozásában, és csökkentik a koleszterin, valamint a vércukorszintet. Az 50 feletti nőknek legalább 21 grammot kellene enniük naponta, a férfiaknak 30 grammot, de a legtöbben nem jutnak hozzá ennyihez, ehhez 6-8 adag teljes kiőrlésű terméket, vagy 8-10 adag zöldséget kellene fogyasztani.

Hogyan vigyük be őket szervezetünkbe

Legyen szó vitaminokról, ásványi anyagokról vagy rostokról, a legjobb, ha élelmiszerekből, és nem tablettákból jutsz hozzájuk. A leggyakrabban a D-vitamin, a kálium, kalcium, illetve az élelmi rostok szoktak hiányozni. Ha étellel nem megoldható a bevitelük, kérd ki orvos tanácsát a legbiztonságosabb, leghatékonyabb étrend kiegészítőkkel kapcsolatban.

Forrás: https://www.webmd.com/healthy-aging/ss/slideshow-aging-vitamins-older-people

 


Szakértőink

dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész



Bezár