10 dolog, amit tudnod kell a méhnyakrákról és a megelőzéséről

- Írta: Dr. Koiss Róbert PhD (Egyesített Szent István és Szent László kórház Szülész-nőgyógyász, klinikai onkológus, HPV-szakértő, a Magyar Méhnyakkórtani és Kolposzkópos Társaság Elnöke.)

10 dolog, amit tudnod kell a méhnyakrákról és a megelőzéséről

10 dolog, amit tudnod kell a méhnyakrákról és a megelőzéséről

1. A méhnyakrák világszerte a második leggyakoribb daganatos megbetegedés a 45 év alatti nők körében. Magyarországon évente mintegy 1200 nőnél diagnosztizálnak méhnyakrákot, és 40%-uk meghal a betegségben. 

2. A méhnyakrák a méhnyak hámjának hosszú évek alatt kifejlődő, panasz- és tünetmentes daganatos elváltozása. A méhnyakrákot a HPV (human papillómavírus) rákkeltő típusai okozzák, amely szexuális úton, illetve bőrfelületek érintkezésével terjed.

3. A nők 80%-a élete során legalább egyszer megfertőződik HPV-vel. A fertőzések többsége magától elmúlik, de egyes esetekben tartóssá válhat, és kóros folyamatokat indíthat el.

4. Ha a szűrővizsgálaton kóros elváltozást mutat a lelet, a pontos diagnózis érdekében nőgyógyászati műtét szükséges. A méhnyakrák kialakulását megelőző műtétek száma Magyarországon meghaladja az évi 10.000-et!  

5. A legtöbb daganatot nem lehet megelőzni, csak felfedezni és kezelni. A HPV elleni védőoltás kifejlesztése ezért volt orvostörténeti pillanat, hiszen máig ez az egyetlen olyan védőoltás, amellyel rákos elváltozás kialakulását előzhetjük meg.

6. A védőoltás beadatásán kívül a teljes körű védelemhez a rendszeres méhnyakrákszűrés is szükséges. Ha ezt a két módszert a világon mindenhol alkalmaznák, senki sem halna meg méhnyakrákban, sőt a betegség teljesen eltűnhetne a föld színéről.

7. A védőoltást célszerű még a szexuális élet megkezdése előtt beadni, hiszen ekkor biztosan nincs HPV-fertőzöttség, és a vakcina hatékonysága fiatal tinédzser korban a legmagasabb. Az immunrendszer ugyanis az ilyenkor kapott védőoltásokra erősebben reagál és tovább „emlékszik.”

8. A Nemzeti Védőoltási Programban tavaly ősztől ingyenesen kaphatják meg a méhnyakrák elleni védőoltást a 12. életévüket betöltött 7. osztályos lányok. Az államilag támogatott oltás igényléséhez aláírt szülői nyilatkozat szükséges, amelyet idén szeptember 11-éig kell visszajuttatni az iskolákba. 

9. Felnőtt nőknek is ajánlott az oltás és a rendszeres méhnyakrákszűrés. Tévhit, hogy aki monogám párkapcsolatban él, vagy mindig óvszert használ, az védett a betegség ellen. A HPV-fertőződéshez egyszeri szexuális együttlét is elég, illetve ugyanazt a HPV-t akár ugyanattól a partnertől többször is elkaphatjuk.

10. Ha kérdésed van a betegséggel vagy a megelőzéssel kapcsolatban, fordulj bizalommal házi gyermekorvosodhoz, illetve a megelőzésről, valamint a hetedikes lányoknak járó ingyenes védőoltásról a www.mehnyakrakmegelozes.hu honlapon is tájékozódhatsz.

Szakértőink

dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus



Bezár