Ötven éve velünk van – az újszülöttkori szűrés új esélyt adhat

2025.07.01.

Ötven éve velünk van – az újszülöttkori szűrés új esélyt adhat

Június 28-a az Újszülöttkori Szűrés Világnapja, amely idén különleges alkalmat ad az ünneplésre. Az anyagcserebetegségek korai felismerésére irányuló szűrővizsgálatokat hazánkban 1975 óta minden újszülött esetében elvégzik. A program elsőként a fenilketonuria (PKU) nevű, súlyos anyagcserezavart szűrte, mára pedig már 28 különféle genetikai betegséget képes korán felismerni.

Magyarországon a szűrés két központban, a Semmelweis Egyetem Gyermekgyógyászati Klinikájának Bókay utcai részlegén és a Szegedi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinikáján zajlik. Öt évtized alatt több mint 5,6 millió szűrés során mintegy 3300 újszülöttnél mutattak ki igazoltan valamilyen betegséget, köztük a PKU-t is. Ennek köszönhetően, az időben megkezdett kezeléssel elkerülhetővé váltak azok a visszafordíthatatlan szövődmények, amelyek kezelés nélkül akár értelmi fogyatékossághoz is vezethettek volna. A szűrés tehát esélyt ad a teljesebb életre.

Mi is az a PKU, és miért fontos a korai szűrés?

A PKU (fenilketonuria) egy ritka, veleszületett anyagcsere-betegség, amely során a szervezetben felhalmozódott fenilalanin visszafordíthatatlan neurológiai károsodást okoz. A betegségnek azonban nincsenek látható jelei a születéskor, ezért kulcsfontosságú az újszülöttkori szűrés. A vizsgálat pár csepp vérből történik a baba életének első napjaiban.

Ez lehetővé teszi, hogy a diagnózis után azonnal megkezdődjön a speciális diéta, amely egész életen át tartó fenilalanin-szegény, fehérjehelyettesítővel kiegészített étrendet jelent. A gondosan kialakított diéta mellett a PKU-s betegek teljes életet élhetnek, tanulhatnak, sportolhatnak, dolgozhatnak és családot alapíthatnak.

Új megoldások a PKU-s betegek támogatására

Az évtizedek alatt számos fejlesztés történt annak érdekében, hogy a PKU-val élő betegek életminősége javuljon. A fehérjehelyettesítő, speciális gyógyászati célra szánt élelmiszerek megjelenése nagyban hozzájárul a diéta hosszú távú betartásához. Az egyik legismertebb gyártó, a Nutricia legújabb készítményei között például már olyan termékek is elérhetők, amelyek glikomakropeptideket (GMP) tartalmaznak.

Ezek a természetes eredetű fehérjealkotók csupán minimális mennyiségben tartalmaznak fenilalanint. Amellett, hogy természetesebb fehérjeforrást jelentenek, a GMP-alapú tápszerek tovább nyújtanak teltségérzetet, jobb ízüknek és kellemesebb állaguknak köszönhetően pedig segítik a diéta hosszú távú betartását is, különösen gyermekkorban és serdülőknél, amikor ez még nagy kihívást jelenthet.

Az Újszülöttkori Szűrés Világnapja alkalmat ad arra, hogy ne csak a múlt eredményeit ünnepeljük, hanem a jövő lehetőségeit is számba vegyük. A tudomány, az elkötelezett egészségügyi szakemberek és a megbízható táplálástechnológiai partnerek együttműködése révén ma már valóban esélyt adhatunk egy teljes életre – akár egyetlen csepp vérből is.

Forrás: noguchi.hu


Szakértőink

Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus



Bezár