Megtalálták a bennünk lévő csillaganyag forrását

2024.09.11.

Megtalálták a bennünk lévő csillaganyag forrását

A testünket is felépítő, a csillagokból származó anyag eredetét vizsgálja az MTA Lendület Programjának kutatója. Maria Lugaro csillagász és munkatársai egy olyan anyagot kutatnak, amely a Naprendszer környezetében egykor létező csillagokból származik. A csillagpor összetételének meghatározásával a kutatók újraalkotják a Naprendszer egykori „csillagszomszédságát”, vagyis szimulálják, milyen csillagok léteztek az éppen kialakulófélben lévő Nap és Naprendszer környezetében.

 Nem túlzás azt állítani, hogy mindannyian a csillagok gyermekei vagyunk. A testünket felépítő kémiai elemek ugyanis ősi csillagok belsejében keletkeztek. A csontjainkban lévő kalciumot, a vérünkben lévő vasat, a belélegzett oxigént és a többi elemet is rég elpusztult csillagok gyártották le (kivételt képez a hidrogén, valamint a hélium egy része, amelyek közvetlenül az Ősrobbanás során jöttek létre).


Ezek az anyagok részben a csillagok halálakor, szupernóva-robbanásokkal jutottak ki a csillagközi térbe, és „elszennyeztek” olyan, még érintetlen hidrogén-hélium anyagfelhőket, amelyekből később új csillagok alakultak ki.

Egy ilyen új csillag volt a Nap is. Az a csillagközi por- és gázfelhő, amelyből 5 milliárd éve formálódni kezdett a Naprendszer, már tartalmazott szupernóva-törmeléket, azaz hidrogénen és héliumon túl egyéb kémiai elemeket is. Ebből az anyagból formálódott meg a Föld is, majd később a földi élővilág, így mi magunk is.

Nagy kihívás és izgalmas feladat annak kiderítése, milyen csillagok léteztek egykor a mai Naprendszer környezetében, annak születése előtt, illetve a születésekor. A téma egyik, a nemzetközi élvonalba tartozó szakértője Maria Lugaro csillagász, aki már másodszor nyert a Magyar Tudományos Akadémia legrangosabb pályázatán, a felfedező kutatásokat támogató Lendület Programban.

A kutató és munkatársai olyan anyagot vizsgálnak, amely a Naprendszer környezetében egykor létező csillagokból származik. Ezt meteoritokból sikerült kinyerni, az elmúlt évtizedekben kifejlesztett anyagvizsgálati módszereknek köszönhetően. Olyan „csillagporról” van szó, amely információkat nyújt az egykori csillagok belsejében végbement atommag-reakciókról, vagyis a Naprendszert és a testünket is felépítő kémiai elemek keletkezéséről.

A csillagpor összetételének meghatározásával a kutatók újraalkotják a Naprendszer egykori „csillagszomszédságát”, vagyis szimulálják, hogy milyen csillagok léteztek az éppen kialakulófélben lévő Nap és Naprendszer környezetében. Ezek voltak azok a csillagok, amelyeknek köszönhetően elolvashatta ezt a cikket.

Maria Lugaro a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos tanácsadója.

Image by kjpargeter on Freepik


Szakértőink

dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos



Bezár