A folyamat, amely során a szervezet a D vitamint előállítja, bonyolult. A láthatatlan ultraibolya (UVB) sugarakkal kezdődik, amikor azok érintkezésbe lépnek a bőrrel. A máj és a vesék is részt vesznek a folyamatban, segítenek, hogy a szervezet által feldolgozhatóvá alakítsák.
Számos tényező befolyásolhatja valakinek a D vitamin szintjét, ezekből a hat legfontosabbat emelnénk ki:
- Lakóhely. Minél messzebb él valaki az egyenlítőtől, télen annál kevesebb D vitamin termelő UVB fény éri a föld felszínét. A rövidebb nappalok és a testrészeket eltakaró ruházat szintén csökkenti bőrfelszínt érő UVB sugárzás-mennyiségét.
-
A levegő minősége. A levegőben található szénatomok, amik az üzemanyagok, fa- és egyéb anyagok elégetéséből származnak, szétszórják illetve felszívják az UVB sugarakat, így csökkentve a D vitamin termelődését. Ugyanakkor az ózon is elnyeli az UVB sugarakat, tehát a szennyezés által okozott ózonlyukak növelik a D vitamin szintjét.
- Naptejhasználat. A naptej segít megelőzni a leégést az UVB sugarak blokkolása révén. Elvileg ez azt jelenti, hogy a naptej csökkenti a D vitamin szintjét. A gyakorlatban azonban kevesen tesznek fel annyi naptejet, hogy minden UVB fényt felfogjon, illetve sokan rendszertelenül használják a naptejet, így a D vitaminra gyakorolt hatásuk nem jelentős.
- Bőrszín. A melanin az az anyag, ami a bőrt barnává színezi. Az UVB sugarakért "versenyzik" azzal az anyaggal, ami a szervezet D vitamin gyártását hívatott elindítani. Ennek hatására a sötétebb bőrű embereknek több UVB fényre van szükségük ugyanannyi D vitamin előállításához.
- Testsúly. A testzsír elnyeli a D vitamint, így felmerült az az elmélet, hogy lehet, hogy segít raktározni a D vitamint, hogy amikor a termelése, illetve a bevitele csökken, rendelkezésre álljon. Azonban kutatások szerint a túlsúly összefügg az alacsony D vitamin szinttel.
- Kor. Fiatalabb társaikhoz képest az idős korosztály bőre kevesebbet tartalmaz abból az anyagból, amit az UVB sugárzás a D vitamin előfutárává alakít, így nehezebben tudják előállítani.
Forrás: www.health.harvard.edu
Image by Freepik