7 egészséges zöldség és gyümölcs ősszel

7 egészséges zöldség és gyümölcs ősszel

Az ősz mindig izgalmas időszak, mert friss gyümölcsök, zöldségek és fűszerek érkeznek a boltok polcaira. Az alábbiakban ezek közül bemutatjuk a hét legegészségesebbet, hogy könnyebben tudj választani.

Sáfrány

A sáfrány amellett, hogy élénk aranysárgára festi az ételt, több egészséges tulajdonsággal is rendelkezik, például gyulladáscsökkentő hatású. Ezenfelül a legújabb kutatások összefüggést mutattak ki a sáfrány és az egészséges közérzet között. A sáfrány kifinomult ízvilággal rendelkezik, az édes, illetve sós ételekhez egyaránt jól illeszkedik. Az őszi levesekbe, főtt, vagy sült ételekbe is kiváló.

Friss füge

Akik már fogyasztottak friss fügét, bizonyára értik, miért ajánljuk a beszerzését, amikor elérkezik a szezonja. Az ízén kívül mellette szól a rendkívüli tápanyaggazdagsága; tartalmaz káliumot, kalciumot, magnéziumot, vasat és rezet, ezenkívül kiváló rostforrás. A fügét nyersen, sütve vagy főzve egyaránt lehet fogyasztani.

Gyömbér

A gyömbér rendkívül egészséges kiegészítő bármely diétához, különösen a hűvösebb hónapok közeledtével. Ez azért van, mivel a gyömbér serkenti a véráramot, ezáltal növeli a testhőmérsékletet. Természetes antibakteriális tulajdonsággal bír, így segít legyőzni a betegségeket. Használd serpenyős ételekhez, curryhez, vagy teákhoz!

Rozmaring

A rozmaring csodás aromája mellett nagyon egészséges, antioxidánsokban gazdag, így támogatva az immunrendszer egészségét. Ha a húst sütés előtt rozmaringgal pácolod, lebontja a rákkeltő vegyületeket.

Póréhagyma

A póréhagyma hozzájárul a megfelelő mennyiségű prebiotikum beviteléhez. A prebiotikumok olyan szénhidráttartalmú ételek, amik ellenállnak a vékonybélben történő emésztésnek, így eljutnak a vastagélig, ahol a bélflóra fermentálja őket. Ez azt jelenti, hogy a prebiotikumok segítenek egyensúlyban tartani a gyomor baktérium háztartását. A póréhagyma felhasználható ragukhoz, főtt ételekhez, omlettek készítéséhez, de magában is piríthatjuk.

Papaja

A papaja nyárias gyümölcsnek tűnhet, de valójában ideális hideg időben fogyasztásra. A papaja egy természetes enzimet, papaint tartalmaz, ami segíti a fehérjék megemésztését, és csökkenti az allergia, valamint a szénanátha tüneteit. A papaja ráadásul gazdag antioxidánsokban is, ami hasznos lehet az immunrendszer számára. A papaja használható zabkása vagy halételek készítéséhez, illetve magában is fogyasztható.

Gomba

A gombák rendkívül sokoldalú és tápanyag dús kiegészítői bármely diétának, mivel rengeteg rostot, C- és B-vitamint, valamint antioxidánsokat, köztük szelént tartalmaznak. A gombát süthetjük hirtelen, piríthatjuk, felhasználhatjuk meleg salátákhoz vagy mártásokhoz.

Forrás: http://www.triple-white.com/2018/04/16/7-healthiest-fruits-vegetables-eat-autumn


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász



Bezár