A férfiak különösen veszélyeztetettek. Esetükben a tüdőrák kialakulásának kockázata legalább 30-szor nagyobb, mint a nemdohányzóké. A nők esetében ez a kockázati arány 9-szeres. A Heidelbergben működő Német Rákkutató Központ adatai szerint minden tizedik cigarettázó tüdőrákban hal meg. A kockázati tényező ugyanakkor attól is függ, mennyire erős dohányzó az illető.
Közismert, hogy a passzív dohányzás szintén károsan hat az egészségre, az viszont már kevésbé köztudott, hogy ennek következtében is mind többen halnak meg. Németországban bizonyítottan évente legalább 280-an veszítik életüket tüdőrákban olyanok, akik passzív dohányosként éltek, más adatok szerint ez a szám 400.
A pipázók szintén veszélyeztetettek, sőt, bizonyos esetekben még inkább, mint a hagyományos cigarettázók. A pipázók szokása ugyanis, hogy a füstöt hosszabb ideig tartják a szájukban, ami az átlagosnál nagyobb mértékben okozhat szájrákot. A szakértők az elektromos cigarettát sem ajánlják, mert használata során számos rákkeltő anyag kerül a szervezetbe. Bizonyos esetekben még több is, mint a hagyományos cigarettáknál.
A központ által közölt adatok szerint 2013-ban Németországban 121 ezer ember halt meg a dohányzás káros következményei miatt, ezen belül közvetlenül a daganatos betegségeknek tulajdoníthatóan 59 ezren. A 121 ezres szám az összes elhalálozás 13,5 százaléka.
(Berliner Morgenpost)