Az Egyesült Államokban nemrég végeztek egy felmérést jómódú emberek körében, akik lényegében megfeleltek a fentebb említett kritériumoknak. Megkérdezték tőlük, hogy gazdagnak tartják-e magukat?
A válasz talán meglepő, de nem gondolják azt, hogy különösebben tehetősek volnának. Csak azok vélekedtek elégedetten az anyagi helyzetükkel, akik minimum ötmillió dollár félretett pénzzel rendelkeztek. Ők biztonságban érezték magukat a jövőjüket illetően ellentétben azokkal, akik ennél kevesebb vagyont birtokoltak. Úgy vélekedtek, hogy ha csupán 1-2 millió dollár hever a bankszámlájukon, még bármi közbejöhet az életükben, ami negatívan befolyásolná az életmódjukat.
A pszichológusok már évtizedek óta igazolták, hogy a pénz önmagában nem jelent biztosítékot a hosszú távú boldogságra. Bizonyítékul hozták fel azokat az eseteket, amikor bizonyos emberek megnyerték a lottó főnyereményt, mégsem lett kiegyensúlyozottabb és boldogabb az életük. Sőt, sokan közülük depresszióba estek, képtelenek voltak mit kezdeni az ölükbe hullott vagyonnal.
Jolanda Jetten, az ausztráliai Queensland Egyetem pszichológus professzora egy könyvet szentelt a témának, amelynek az a címe, hogy a Gazdagság paradoxona. Ebben leírta, hogy miközben az emberek gazdagodnak, egy bizonyos ponton túl már nem tölti el őket az elégedettség érzése. Egyre többre vágynak, de a vagyongyarapodást sem élik meg örömmel, mindez pedig egy ördögi mókuskerék. Ebből aztán nem tudnak kiszállni, s szinte felőrlik magukat. Sivárnak, örömtelennek érzik a sorsukat. Nem véletlen, hogy megnőtt a pszichológusokhoz terápiára járó milliomosok száma.
A bajok forrása azonban egyszerű: nem szabad pénzzel mérni a boldogságot. A jómódúak mindig a náluk még gazdagabbakhoz mérik magukat, akiket utol akarnak érni. Ezért hajszolják magukat, ami végső soron függőséghez vezet.
Jolanda Jetten tanácsa:
Örülni kell az élet apró dolgainak, miként teszik ezt a kevésbé tehetősek, akik gyakran boldogabbak az anyagilag gazdagabb társaiknál.
Forrás: BBC