Számos korábbi vizsgálat és tanulmány kimutatta az összefüggést az Omega-3 zsírsavak fogyasztása és a magasabb intelligencia, illetve az Omega-3 zsírsavak és a jobb alvás között. Azonban ez az első tanulmány, amely vizsgálja a további belső összefüggéseket is. Ennek értelmében a tanulmány bemutatta, hogy az alvás egy közvetítő útvonalat képezhet a halfogyasztás és az intelligencia között.
A kutatás során 541, 9 és 11 év közötti gyereket vizsgáltak, 54%-uk fiú és 46%-uk lány volt. Kérdőíveket töltöttek ki, IQ teszteket csináltak, valamint a szülők körében is ellenőrizték a gyermekek táplálkozási és alvási szokásait.
Többek között a szülőket, a gyerekek alvásminőségére vonatkozó kérdőív kitöltésére kérték, amelyben olyan dolgokra kérdeztek rá, mint az alvás hossza, illetve hogy milyen gyakran kelnek fel az éjszaka folyamán és ennek tekintetében mennyire fáradtak napközben. Végül összesítették az adatokat a gyermekekre vonatkozó demográfiai adatok alapján, figyelembe véve a szülői végzettséget, foglalkozást és családi állapotot valamint az egy családon belül élő gyermekek számát is.
Ezeknek az adatoknak a kielemzését követően a kutatócsoport az találta, hogy a heti szinten halat fogyasztó gyerekek 4,8 ponttal magasabb IQ-t értek el, mint azok a gyerek, akik “ritkán” vagy “soha” nem ettek halat. Azoknak is 3,3 ponttal magasabb volt az eredményük, akiknek az ételük néha tartalmaz halat is. Megállapították azt is, hogy a megnövekedett halfogyasztás kevesebb alvászavart okoz és ez jobb általános alvásminőséget is jelent.
Az alváshiány antiszociális viselkedés kialakulásához vezethet. Azt találták, hogy az Omega-3 zsírsavak bevitele csökkenti az említett viselkedés gyakoriságát.
A halfogyasztás tehát komoly egészségügyi előnyökkel jár. A gyermekek étrendjébe ajánlott igen korán bevezetni, akár már 10 hónapos kortól, majd növekvő gyakorisággal, két éves korra már egy főétkezés tartalmazhat halat.
Forrás: www.sciencedaily.com