Ha valaki már az 50. születésnapja idején túlsúlyos, vagy kórosan túlsúlyos, gyorsabban kialakulhat náluk az Alzheimer-kór. Egy kutatás szerint minden egyes BMI egység (testtömeg-index) a középkorú emberek korcsoportjában átlagosan 6.5 hónappal hozza előre az Alzheimer-kór beálltát.
Az Egészségügyi Intézet álláspontja szerint a statisztikai adatok messzemenően alátámasztják az összefüggést. A kutatás tanulsága szerint az egészséges BMI érték a középkorúaknál késleltetheti az Alzheimer-kór beálltát. A kutatók több mint 1300 ember BMI-jét vizsgálták, 14 éves időtartamon keresztül. A csoportból 142 ember volt Alzheimer-kóros 83 éves korában.
Ez a betegség a demencia leggyakoribb formája, világszerte közel 50 millió embert érint, évente 7.7 új esetet diagnosztizálnak az Egészségügyi Világszervezet szerint. Korábbi kutatások mutattak már ki összefüggést a túlsúly és az Alzheimer kór kialakulása között, de korábban nem látszott ilyen világosan, hogy a BMI hatással van a betegség kialakulásának időpontjára. Az Egészségügyi Világszervezet becslése szerint több mint 1.9 milliárd felnőtt (a világ teljes népessége 7 milliárd fő) volt túlsúlyos 2014-ben. A kórosan túlsúlyosak aránya ezen belül 13 százalék volt.
A Kutatás vezetője, a neurológus Madhav Thambisetty, az Amerikai Öregedéskutatási Központ munkatársa elmondta: Úgy találtuk, hogy egységnyi BMI növekedésnél átlagosan 6.5 hónappal korábbi Alzheimer-kórra lehet számítani. „Megvizsgáltuk néhány elhalálozott ember agyát is, és úgy találtuk, hogy minden egységnyi BMI növekedéssel együtt járt az agyban talált neurofibrilláris csomók számának növekedésével, amik az Alzheimer kór legfontosabb ismertetőjelei közé tartoznak.”
A 25 vagy afeletti BMI-vel rendelkező emberek általában túlsúlyosak. 30 vagy afeletti érték esetén pedig már kórosan túlsúlyosnak számítanak. A BMI kiszámítása úgy történik, hogy az adott személy kilogrammban kifejezett súlyát elosztjuk a méterben mért magasságának négyzetével.
A kutatásban szereplő emberek BMI-je 50 éves korukban átlagosan 25.8 volt - állítják a szerzők. Egy egységnyi BMI növekedésen egy BMI-t értünk, tehát például azt, ha 25-ről 26-ra nőtt az adott személy BMI-je.
Dr. Theambisetty elmondta: Úgy gondolom, ezek az eredmények nagy jelentőséggel bírnak, mivel komoly tudásanyagot szolgáltatnak a túlsúly és az Alzheimer-kór összefüggéseiről.