A pénisz épsége a férfiegészség egy fontos része – és ez túlmutat az erekción és annak fenntartásán, de még az ejakuláción és a szaporodási képességen is.
A péniszproblémák akár más egészségügyi állapot jelei is lehetnek. Egy már meglévő egészségügyi probléma a péniszre is hatással lehet, és befolyással bírhat az élet más területeire, tehát okozhat például stresszt, párkapcsolati gondokat, illetve károsíthatja az önbizalmunkat. Ismerjük meg a jeleit és tüneteit a péniszproblémáknak, és tudjuk meg, mit tehetünk, hogy megvédjük annak egészségét!
Mi hathat ki a pénisz egészségére?
Számos tényező befolyásolhatja a pénisz egészségét – néhány ezek közül megváltoztatható általunk, és néhány nem. Például:
- Védekezés nélküli szex. Nagyobb eséllyel kaphatunk el valamilyen szexuális úton terjedő fertőzést, ha nem védekezünk megfelelően.
- Szívbetegségek és cukorbetegség. A korlátozott véráramlás okozta cukorbetegség és érelmeszesedés – az artériák megkeményedése – merevedés zavarhoz vezethet.
- Bizonyos gyógyszerek és kezelések hatásai. A különféle pirulák és kezelések hatással lehetnek a pénisz egészségére. Például a prosztatamirigy – és környező szöveteinek – műtéti úton történő eltávolítása, mely a prosztatarák elleni védekezés jegyében történik, okozhat vizelettartási problémákat és merevedési zavart.
- Dohányzás. A dohányzás megduplázhatja a kockázatát a merevedési zavaroknak.
- Hormonszint. A hormonális egyensúlyhiány, mint például a tesztoszteronhiány vagy a túl magas prolaktinhormon-szint is társulhat merevedési zavarral.
- Pszichológiai problémák. A depresszió a nemi vágy csökkenésével járhat együtt. Ezen kívül ha merevedési zavart tapasztalunk, akkor aggódhatunk azon is, hogy újra meg fog történni – és ez szorongáshoz vagy depresszióhoz vezethet. Ez tehát összetett probléma lehet, ami rossz esetben akár impotenciát válthat ki. Egy olyan trauma, mint mondjuk a gyermekkori bántalmazás fájdalommal járhat a szexuális aktus közben.
- Neurológiai betegség. A stroke, a gerincvelő- és hátsérülések, a sclerosis multiplex és a demencia hatással lehet az idegi impulzusok átadására az agy és a pénisz között, és ez merevedési zavart okozhat.
- Öregedés. A tesztoszteronszint csökkenése normális jelenség a kor előrehaladtával. Ez viszont oda vezethet, hogy csökken a szexuális érdeklődés, emiatt több stimuláció válik szükségessé az erekció eléréséhez és fenntartásához. Emellett kevésbé lesz erőteljes a magömlés, és több idő kell ahhoz, hogy újra bekövetkezzen a merevedés.
Melyek a leggyakoribb péniszproblémák?
A péniszt érintő állapotok közé tartozik:
- Merevedési és magömlési problémák. Ezek közé sorolható az, ha képtelenség elérni és fenntartani a szexuális aktus szempontjából megfelelő keménységű erekciót (merevedési zavar), vagy ha ritkán is, de fellép folyamatos és fájdalmas merevedés, melyet nem a szexuális stimuláció vagy izgalom okoz (priapizmus). Aggodalomra adhat okot az elmaradó ejakuláció, a korai magömlés, a megkésett ejakuláció, a fájdalmas ejakuláció, valamint a retrográd ejakuláció, amikor a sperma a húgyhólyagba kerül ahelyett, hogy a péniszen keresztül távozna.
- Szexuális úton terjedő fertőzések. A különböző szexuális úton terjedő fertőzések hatással lehetnek a péniszre. Ide tartoznak a genitális szemölcsök, a gonorrhoea, a chlamydia, a szifilisz és a genitális herpesz. Ezeknek egyaránt lehetnek a jelei és tünetei a fájdalmas vizelés, a péniszfolyás, továbbá a sebek vagy hólyagok a péniszen és annak környékén.
- Fitymaproblémák. A phimosis nevű állapot akkor jelentkezik, ha a fityma egy körülmetéletlen pénisz esetében nem húzható vissza a pénisz fejéről. A parafimózis pedig akkor, ha a fityma nem kerül vissza normál helyzetbe a visszahúzódás után.
- Egyéb betegségek. A gombás fertőzések vörös kiütésekkel és fehér foltokkal járhatnak együtt a péniszen. A pénisz fején lévő gyulladás (balanitis) fájdalmas és kellemetlen folyáshoz vezethet. A Peyronie-betegség egy olyan krónikus állapot, ami magába foglalja a pénisz belsejében lévő hegszövet abnormális helyzetének fokozódását, ez pedig görcsös vagy fájdalmas erekciót idézhet elő. A péniszrák – ami kialakulhat egy hólyagból is a fitymán, a pénisz fején vagy törzsén, mely aztán szemölcsszerű kinövéssé változik, és vizenyős gennyet bocsát ki magából – is lehetséges, bár ritkán.
Milyen jelei vagy tünetei vannak a pénisz problémáinak?
Az alábbi esetekben erdemes a lehető leghamarabb konzultálni az orvosunkkal:
- megváltozott az ejakuláció módja
- vizelés vagy magömlés közbeni vérzés
- szemölcsök, dudorok, sebek vagy kiütések jelentek meg a pénisz, illetve a nemi szerv környékén
- súlyosan hajlott vagy elgörbült pénisz, ami fájdalmat okoz, vagy zavarja a szexuális aktivitást
- égető érzés vizeléskor
- péniszfolyás
- súlyos fájdalom egy sérülés után a péniszben.
Mit lehet tenni a pénisz egészségének megőrzése érdekében?
Mi magunk is tudunk lépéseket tenni azért, hogy megvédjük a péniszünk épségét, illetve az általános egészségügyi állapotunkat. Például:
- Éljük felelősen a nemi életünket! Használjunk óvszert, és monogámul ragaszkodjunk egy olyan partnerhez, aki már átesett teszteken, tehát bizonyítottan mentes a szexuális úton terjedő fertőzésektől.
- Kérjünk védőoltásokat! Ha 26 évesek vagy annál fiatalabbak vagyunk, kérjük a humán papillomavírus (HPV) elleni oltást, ami segít megelőzni a genitális szemölcsöket.
- Legyünk fizikailag aktívak! Még a mérsékeltebb fizikai aktivitás is jelentősen csökkenti a merevedési zavarok kockázatát.
- Ügyeljünk a higiéniára! Ha nem vagyunk körülmetélve, tisztítsuk rendszeresen a fityma alatti területet szappannal és vízzel.
- Ismerjük meg a gyógyszereket! Konzultáljunk az orvosunkkal a gyógyszerhasználatról és a lehetséges mellékhatásokról.
- Ügyeljünk a mentális egészségre! Keressünk megoldást a depresszió és egyéb mentális egészségi állapot kezelésére!
- Tegyük le a cigarettát, és mérsékeljük az alkoholfogyasztást! Ha éppen dohányzunk, tegyük meg az első lépést a leszokás felé – ebben akár az orvosunk segítségét is kérhetjük.
- Használjuk rendszeresen a péniszünket! A gyakori szeretkezés vagy szexuális tevékenység segíthet fenntartani a merevedési funkciókat.
Ne feledjük, hogy néhány péniszprobléma ellen nem tudunk mit tenni. Ugyanakkor a péniszünk rendszeres átvizsgálásával jobban vigyázhatunk az állapotára, és könnyebben felismerhetjük a változásokat. A rendszeres szűrések hozzájárulnak ahhoz, hogy a péniszt érintő problémák a lehető leghamarabb felismerésre kerüljenek.
Meglehet, hogy a pénisszel kapcsolatos gondokat nehezen tudjuk megvitatni az orvosunkkal, de ne hagyjuk, hogy a kínos érzés megakadályozzon abban, hogy törődjünk az egészségünkkel.