Orvosok, meteorológusok, villamossági szakemberek évek óta kutatják, mekkora eséllyel csap bele a villám valakibe, milyen hatásokkal jár az és lehetőleg hogyan lehet elkerülni a veszélyeztetett területeket.
A kutatók szerint tíz emberből kilencen túlélik a villámcsapást. A következmények azonban súlyosak és rövid vagy hosszú távon maradandó károsodások lehetségesek. A példák kedvéért érdemes felsorolni néhányat a sérülések közül. Előfordulhat zavartság, szédülés, szívprobléma, izomfájdalom, fejfájás, memóriazavar, nyugtalanság, alvászavar, a személyiség megváltozása. Számtalan olyan kérdés is felvetődik, amelyekre máig nem tudnak válaszolni. Nem tisztázott például, hogy miért gyakoriak a különféle hirtelen és előzmények nélküli megbetegedések. Ezek közé tartozik az agyvérzés vagy az epilipsziás rohamok.
A villámsújtotta emberek sokkal érzékenyebbek egyéb súlyos megbetegedésekre, például a szívinfarktusra az életük egy későbbi szakaszában.
A statisztikai adatok azt mutatják, végeredményben kicsi az esély arra, hogy valakit villámcsapás érjen. Szakértők szerint ez az arány egy az egymillióhoz. Mások szerint ez a mérték nagyobb lehet, ha azt vesszük, hogy egy ember 80 éves koráig él. Egy nyolcvan esztendőt megélt ember esetében az arány egy a 13 ezerhez. Arra csak különféle tippek vannak, hogyan és hol érezhetjük magunkat biztonságban a villámcsapások ellen. A szavadban, vizes, párás helyen nagyobb a kockázat. Másrészt léteznek olyan régiók, ahol jellemzően sűrűbben fordulnak elő villámlások. További kutatásoknak kell igazolniuk, mit kell tenni védekezésképpen.
Forrás: BBC