A kreativitás fontos összetevője a mi komplex, gyorsan változó világunkban, hiszen lehetővé teszi számunkra, hogy innovatív megoldásokat hozzunk létre, a sokféle problémára, és új ötletekkel rukkoljunk elő az olykor kiszámíthatatlan eseményeknél. A kreatív megismerést megkönnyítő kérdést már régóta tanulmányozták, és bár a zene korábban kimutatták, hogy a kognitást szolgálja, kevéssé ismert, hogy a zenehallgatás hogyan befolyásolja a kreatív megismerést.
A kutatók 155 résztvevővel kérdőíveket töltettek ki és az embereket csoportokra osztották. Minden csoport négy különféle zene stílus közül hallgatott egyet, amelyek az érzelmi jelentésüktől (pozitív, negatív) és hangszíntől (magas, alacsony) függően nyugodtak, boldogok, szomorúak vagy aggódóak voltak, míg egy kontrollcsoport figyelte őket. Miközben a zenét hallgatták, a résztvevők különböző kognitív feladatokat hajtottak végre, amelyek megvizsgálták a kreatív gondolkodásukat.
Ez a tanulmány azt mutatja, hogy a kreatív megismerés javítható a zenén keresztül, és további kutatások vizsgálhatják, hogy a különböző környezeti hangok miként befolyásolhatják a kreativitást, és magukban foglalhatják a különböző kultúrák résztvevőit, korcsoportokat és a zenei élményeket.
A szerzők azt sugallják, hogy tanulmányuk is azt bizonyítja, hogy a zenehallgatás a kreatív gondolkodást olcsó és hatékony módon ösztönözheti különböző tudományos, oktatási és szervezeti környezetben.
Forrás: sciencedaily.com