Napjainkban már sok autógyártó épít a járművekbe olyan szélvédőt, amely kiszűri a káros sugárzást, a hátsó és az oldalsó üvegek azonban rendszerint nem laminált üvegből készülnek. Ezek az ablakok kiszűrik ugyan az UVB sugárzást, ami a barnulásért és a leégésért felelős, a bőr mélyebb rétegeit károsító UVA-val szemben azonban nem nyújtanak védelmet.
Az Amerikai Dermatológiai Akadémia folyóiratában megjelent friss tanulmány szerint egy St. Louis-i kutatócsoport tavaly több mint ezer beteg kórtörténetét elemezte ki az egyik helyi bőrrákklinikán. A felmérés végén arra a megállapításra jutottak, hogy azoknál, akik heti átlagban a legtöbb időt töltötték autóvezetéssel, sokkal gyakrabban alakul ki daganatos elváltozás az arc és a test autóvezetés közben a napsugarak által ért bal felén, mint a jobbon. Esetükben a leghalálosabb rákos bőrelváltozások, a rosszindulatú melanómák 74 százaléka a test bal oldalán helyezkedett el.
Idén januárban kutatók egy másik csoportja hasonló, ám szélesebb körű felmérést végzett ugyanebben a témakörben, az amerikai National Cancer Institute betegeinek több ezer rendelkezésre álló lelete alapján. Ez a vizsgálat szintén azt állapította meg, hogy az érintett körben nagyobb a bal oldali rákos bőrelváltozások aránya. A férfiaknál magasabb a hasonló megbetegedések száma, mint a nők körében, ami alighanem annak tudható be, hogy a hölgyek több óvintézkedést tesznek a napsugárzással szemben, illetve a napon töltött idejük is sokkal egyenletesebben oszlik el – vélhetően több időt töltenek a jobb oldali ülésben, mint az erősebb nem képviselői.
Zárt autóban tehát biztosan nem fogunk lebarnulni vagy leégni, de az UVA-sugarak igen ártalmas bőrkárosodásokhoz vezethetnek.