A dohányfüst

Az orvos válaszol

2014.02.06. - Írta: dr. Vadász Imre, pulmonológus

A dohányfüst

Olyan munkehelyen dolgozom, ahol mindenki dohányzik, engem kivéve, így rám nincsenek tekintettel. Egy kisebb szobában öten ülünk az íróasztalnál. Hiába kérem kolleganőimet, ne füstöljenek, mindig leszavaznak. Jó időben még kibírom valahogy, mert az ablak mindig nyitva van, de ilyenkor télen fuldoklom. Szeretném megkérdezni Önöktől, mennyire árt nekem, hogy egész nap mások füstjét szívom?

A környezeti dohányfüst tartalmazza mindazokat az anyagokat, amelyeket a cigarettázó ember szív be a tüdejébe. Ugyanezt szívja a passzív dohányos is, csak kisebb töménységben. A füst ugyanis felhígul a levegőben, töménysége függ a helyiség nagyságától, az elszívott cigaretta mennyiségétől és a helyiség szellőzésétől. Azt bizonyították, hogy az aktív dohányzás okozta legtöbb egészségkárosodás a passzív dohányzókon is előfordul.
A környezeti dohányfüst hatásának azonban olyanok is ki vannak téve, akiknek az esetében az aktív dohányzás szóba sem jön: csecsemők, kisgyermekek. Márpedig a passzív dohányzás leginkább őket veszélyezteti. A témában végzett kutatások a következőket bizonyították.

  • A dohányzó anya gyermekén az élet első két évében gyakoribb a légúti fertőzés (középfülgyulladás, hörghurut, tüdőgyulladás, stb.). Mindezek még gyakoribbak, ha az apa is cigarettázik.
  • A környezeti dohányfüstnek kitett gyermekek tüdejének fejlődése elmarad a dohányfüstmentes környezetben felnövőkétől.
  • A hirtelen bölcsőhalál gyakoribb, ha a szülők dohányoznak.
  • Dohányzó szülők gyermekei gyakrabban lesznek asztmások, az asztmás gyermekek gyakrabban lesznek rosszul („asztmás roham”).


A terhes vagy szoptató anya dohányzása következtében a dohányfüst számos károsító anyaga átjut a méhlepényen, ill. kiválasztódik az anyatejben. A dohányzó anya vérében kevesebb az oxigén (helyette mérgező szénmonoxid van!), ezért a magzat nem kap elég oxigént („fuldoklik!”). A következmény: gyakoribb koraszülés, éretlen-fejletlen újszülött, magasabb újszülött-halálozás. Gyakrabban jönnek létre fejlődési rendellenességek is (pl. nyúlszáj-farkastorok, végtaghiány). Felnőttek esetében, eltekintve az esetleges kellemetlenségektől (pl. dohányfüst csípi a szemet, köhögtet...), számos betegség is gyakrabban fordul elő passzív dohányosokon (szívbetegségek, szélütés, asztma, tüdőrák).
 


Szakértőink

dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész



Bezár