„Csendes gyilkos” a magas vérnyomás

2018.02.16.

„Csendes gyilkos” a magas vérnyomás

Vannak dolgok, melyeket nehéz észben tartani. Az anyós születésnapja, maradt-e még tej a hűtőben vagy az utolsó mért vérnyomásunk értéke, csak hogy néhányat említsek.

Egy Amerikában végzett tanulmány szerint, a népesség több mint felének magas a vérnyomása. Figyelembe véve azt, hogy a magas vérnyomás megduplázza a szív és érrendszeri megbetegedések kockázatát, fokozottan figyelnünk kell a jelekre.

A vérnyomás a keringési rendszerben a vérnek az erek falára gyakorolt nyomása. A magas vérnyomás azt jelenti, hogy az artériák falait túl sok nyomás éri. Elsőre ártalmatlannak tűnhet, de idővel ez súlyosan károsíthatja az ereket, elzárhatja az artériákat és megfoszthatja a testünket a szükséges vértől és oxigéntől.

 Fennál tehát a nagy kérdés. Honnan tudhatod, hogy magas a vérnyomásod, ha nem vagy tisztában az egyes értékekkel. Van rá esély, hogy nincsenek erre jelek. A magas vérnyomás, mely súlyos halálos kimenetelekhez is vezethet, mint például a szívroham és a stroke, van hogy teljesen tünetmentes. Ezért kapta a „csendes gyilkos” nevet. Előfordul, hogy már csak  akkor derül fény a problémára, amikor már szövődmények jelentkeznek.

A magas vérnyomás ugyanúgy a nőknél is jelen van. Ugyanakkora a valószínűsége a magas vérnyomásnak, mint a férfiaknál. Viszont sokkal kevésbé valószínű, hogy diagnosztizálják náluk és hogy megfelelő kezelést kapnak.

Annak érdekében, hogy ez ne történjen meg veled, megkértük az orvosokat, hogy osszanak meg néhány dolgot, amire mégis jó, ha odafigyelünk.

1. Az értéked 120/80 felett van

A legtöbben nem ismerik az értékhatárokat. Csak azért mert nincsenek külső jelei, nem jelenti azt, hogy nem magas a vérnyomásod. A vérnyomás mérést te magad is el tudod végezni nem úgy, mint egy röntgent vagy vérvételt.

Szinte minden gyógyszertár rendelkezik megvásárolható vérnyomásmérő készülékkel. Ezek a készülékek ugyanolyan pontosak, mintha egy orvosi rendelőben mérnék a vérnyomásod.

A vérnyomásunk egyfolytában változik attól függően, hogy milyen tevékenységet végzünk éppen. Ahhoz, hogy pontos képet kapjunk több egyidejű mérést kell végeznünk. Válassz egy olyan időpontot mikor nyugalomban vagy és a mérést ismételd meg hetente/havonta egy ugyanilyen időpontban, Írd le a dátumokat és az értékeket és vidd magaddal ezt a lapot mikor legközelebb orvoshoz mész.

Ha több mint háromszor szerepel a listában a 130/80 -nál magasabb értékű vérnyomás, akkor érdemes orvoshoz fordulni. Az Amerikai Kardiológiai Társaság vérnyomásra vonatkozó irányelvei szerint a normál vérnyomás 120/80 mért értéknél alacsonyabb, az emelkedett 120-129/80, az 1. fokozatú hipertónia 130-138/80-89 és a 2. fokozatú hipertónia 140/90 érték körüli.

2. A szüleidnek magas a vérnyomása

Míg a testmozgás és az egészséges táplálkozás segíthet a vérnyomásod csökkentésében, nem csökkentheti a genetikai szerepét. A genetika fontos tényező a szív egészsége esetén, így a magas vérnyomás örökletes lehet. Kérdezd meg még ma családtagjaidat vérnyomásukról.

Azok, akiknek szüleit, nagyszüleit vagy testvéreit szívroham éri még 45 éves koruk előtt, fokozottan veszélyeztetettek.

3. Fejfájás és koncentráció zavar

Néhány magas vérnyomású személy fejfájást és/vagy koncentráció zavart tapasztalt. Azonban ezek a tünetek akkor jelentkeznek amikor már valóban nagyon magas a vérnyomás.

Ha erős, lüktető fejfájásod van, ami nem akar elmúlni, akár orvérzéssel, vagy nélkül jelentkezik, hipertóniás krízised lehet és be kell menni a sürgősségire.

4. Gondok a mellékhelységben

A magas vérnyomás gyakran kapcsolódik cukorbetegséghez és vesebetegséghez, így néhány nőnél puffadás és csökkent vizelés jelentkezhet mellékhatásként. Sokan ezen tünetek alapján jönnek rá, hogy magas a vérnyomásuk. Így a vizelési szokások megváltozására is érdemes odafigyelni

5. A látás romlása

A magas vérnyomás test érhálózatát komolyan veszélyezteti, hiszen hatására az erek elvesztik rugalmasságukat. Ez alól sajnos a szemben futó erek sem képeznek kivételt, melyek a hipertónia miatt kanyargósabbá, egyenetlenebbé is válhatnak. Ennek következtében homályos látás, esetleg látótér beszűkülés alakulhat ki. Egy rutinszerű szemvizsgálat után ez azonosítható.

Ha homályos látást vagy látászavart észlelsz mindenképp fordulj orvoshoz.

6. Szédülés és egyensúlyzavar

A hirtelen szédülés érzés és egyensúly elvesztése korai figyelmeztető jele lehet, egy a magas vérnyomás okozta stroke-nak is. Ha a szédülés valamivel nyilvánvaló kapcsolatban áll mint, a gyors felállás, vagy 3D-s film nézése, valószínűleg nem kell aggódnod. De ha ez a tünet sorozatosan többször előfordul, nem szabad figyelmed kívül hagynod, fordulj orvoshoz.


Forrás: www.womenshealthmag.com

 


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus



Bezár