Csúnya, makacs és súlyosan fertőző betegség, amely ép bőrön, ép immunrendszer védelme mellett nem terjed tovább. Ezzel szemben a fertőzés kockázata sokszorosára nő, ha a bőr víztől, verejtéktől felázott, felülete sérült, vagy ha a szervezet védőbástyáin rés tátong. Gombatámadástól különösen ilyenkor ősszel és télen kell tartanunk, amikor lábunkat jól bebugyoláljuk, beleizzadunk a meleg cipőbe, vagy gyakrabban megfordulunk nyilvános uszodában.
Elkerülhetjük a fertőzést, ha betartjuk a következő elővigyázatossági szabályokat:
- Fürdés, zuhanyozás után mindig alaposan szárítsuk meg a lábujjak közötti területeket!
- Nyilvános helyen csak papucsban zuhanyozzunk!
- Csak természetes anyagból készült zoknit és cipőt viseljünk!
- Járjunk sokat mezítláb, de csak otthon, biztonságos terepen!
- Ha elkaptuk a fertőzést, válasszunk a gyógyszertárban kapható gombaellenes készítmények közül. A legtöbb gyógyszert hosszabb ideig kell alkalmazni, még akkor is, ha a betegség néhány nap alatt elmúlt. A lábgomba kellőképpen alattomos, könynyen kiújulhat.
Miközben más ország polgárainak csak alig több mint felét kínozza lúdtalp, tyúkszem, lábgomba vagy ujjgörbület, a hollandok 65 százaléka szenved eme lábbajoktól. Ortopédusok és más szakemberek szerint a hollandokat egyszerűen nem érdekli a lábuk, mivel messze van a fejüktől. Ezért, valamint mert eredendően takarékosak, az olcsó és a láb szempontjából rossz cipőket vásárolják – áll egy nemrég megjelent tanulmányban.