Győzd le a rákot!

2014.02.10.

Győzd le a rákot!

Évente egy nagyvárosnyi ember - 66 ezer - lesz rákos, közülük 33 ezren veszítik életüket, miközben nem kellene ennyi embernek meghalnia - hangzott el a Kor Kontroll Társaság és az Országos Onkológiai Intézet laikusoknak szervezett ”Győzd le a rákot!„ elnevezésű nyílt napján a budapesti Aranytíz kultúrházban.

prof. Dr. Kásler Miklós tanszékvezető egyetemi tanár, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa elmondta, hogy nem teszünk eleget a megelőzésért, nem figyelünk testünk jelzéseire, későn megyünk orvoshoz. Miközben a daganatok negyven százaléka megelőzhető volna, hiszen csupán néhány tumor esetében van csak szerepe a genetikának, a munkahelyi ártalmaknak, vírusfertőzéseknek. Dr. Simon Tamás a rendezvényt támogató Magyar Rákellenes Liga elnöke kemény szavakkal hangsúlyozta saját felelősségünket, a méhnyakrák, a melanoma, a tüdőrák, és még jó néhány tumor esetében, ahol egyértelműen az alkohol, a cigaretta a mértéktelen napozás és a slendriánság, hogy nem megyünk el a szűrővizsgálatokra a ludas. Utóbbira példaként hozta fel, hogy amíg Magyarországon évente 500 nő hal meg méhnyakrákban, az egészségtudatosabb finneknél, ez mindössze 2 fő.

prof.Dr. Kásler Miklós hangsúlyozta, hogy az elhangzottak ellenére a betegek 50 százaléka meggyógyul! A betegforgalom megháromszorozódott az utóbbi években az Országos Onkológiai Intézetben, naponta kétezer daganatos beteget látnak el a gyógyítás - kés, gyógyszer, sugárterápia- teljes arzenáljával. Dr. Gödény Mária főorvos a képalkotó diagnosztika (CT, MR, mammográfia) fejlődését és a pontos diagnózis szükségszerűségét hangsúlyozta, hiszen csak erre épülhet az adekvát terápia.

Dr. Polgár Csaba sugárterapeuta professzor szerint – aki az amerikai sugárterápiás társaság kitüntetésének birtokosa – a korszerű technológiával rendelkező sugárterápiás gépek, berendezések nemcsak Amerikában, hanem Magyarországon is átírták a daganatos betegek túlélési statisztikáit. Az Országos Onkológiai Intézetben is ott a csúcstechnológia, sőt olyan berendezés is működik náluk, amiből egyetlenegy létezik az országban. Kiemelte a prosztatarák kezelésében alkalmazott legújabb sugárterápiás eljárást, az úgynevezett brachy terápiát, amely célzottan, tűzdeléssel, azaz belső sugárzással pusztítja el a rákos sejteket, miközben kíméli az ép szöveteket. Ezt a módszert egyébként csak az Országos Onkológiai Intézetben alkalmazzák.

Ötven év felett mindenkinek évente ajánlott a székletvér vizsgálat – hangsúlyozta Dr. Pozsár József az intézet gasztroenterológusa. Magyarországon évente körülbelül ötezren halnak meg vastag- és végbélrákban. A vizsgálatnak egyébként semmi köze a véres széklethez, a teszt elsősorban a szemmel nem látható, rejtett vérzést mutatja ki.

Ha az eredmény pozitív: a következő lépés az endoszkopós, azaz a vastagbél tükrözéses vizsgálat. Bár a kolonoszkópia kellemetlen beavatkozás, eredménye száz százalékosan megbízható. Ötven felett 5-10 évente ajánlják a vastagbéltükrözést a szakemberek. A vizsgálat első állomásának igénybevételével, a székletvér szűréssel a vastagbélrákos halálozás 80 százaléka megelőzhető lenne! – hangzott el a rendezvényen. Itt lenne kiemelt szerepe a háziorvosnak, aki tájékoztathatná betegét a szűrés fontosságáról. Ugyanakkor Dr. Becka Éva az OALI szakmai igazgatója úgy reagált, hogy a népegészségügyi program keretében egy időben megszervezték a székletvér tartályok laboratóriumi vizsgálatát, azonban szervezett formában ez ma nem létezik. Ráadásul a háziorvosok újabban nem végezhetnek PSA szűrést sem, ami a prosztatarák megállapításánál az első lépés. Miközben Amerikában, vagy éppen Ausztriában minden 50 feletti férfi a zsebében ott a PSA lelet.

Dr. Embey Isztin Dezső az intézet fájdalomspecialistája beszélt arról, hogy bizonyos típusú fájdalmakat még mindig rosszul diagnosztizálnak. A reumatológusok például gyakran keverik össze a karba nyilalló fájdalmat mozgásszervi megbetegedéssel, miközben az a tüdőrákot jelzi. A több hónapos fizioterápiás kezelés, pedig sokszor megpecsételi a beteg sorsát. Kiderült, hogy az OEP nem támogatja azokat a fájdalomcsillapítókat (egy tabletta és egy injekció került szóba), amely megkönnyítené a daganatos betegségek életminőségét. A szakma hiába lobbizik értük, hozzáférhetetlen marad a rászorulók számára, mert piaci áruk havonta négyszázezer forint lenne!

A speciális Embey-Isztin által alkalmazott idegblokád már Kínában is érdeklődést váltott ki, csak Magyarországon nincs orvos, aki megtanulná a hatvanon túli specialista módszerét, aki fájdalomtól üvöltő rákos betegek kínjait szünteti meg kockázatos, ámde eredményes beavatkozásával percek alatt.
 


Szakértőink

Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus



Bezár