Kivédhetetlen, de javítható

Kivédhetetlen, de javítható

Az időskori elbutulás mindenki rémálma, azt viszont kevesen tudják, hogy a demencia többféle okra és betegségre vezethető vissza.

Nem egyetlen konkrét betegség
Az időskori elbutulás hátterében nem csupán egyetlen kifejezett betegség állhat: vagyis nem feltétlenül biztos, hogy az Alzheimer-kór a ludas, bár tényleg ez a leggyakoribb kórkép. Emellett azonban több más betegség is közrejátszhat a szellemi hanyatlásban: a Parkinson-kór, a sclerosis multiplex, sőt, a depresszió is meghúzódhat az okok között. Ezek hatásmechanizmusa eltérő: bizonyos esetekben az agyi idegsejtek zsugorodása vagy ezek kapcsolatának gyengülése a gond (az Alzheimer-kór például a sejtek károsodása következtében alakul ki), máskor (például az úgynevezett vaszkuláris demenciánál) az agyi vérkeringés lanyhulása okoz problémákat.

A memóriaromlás nem demencia!
Teljesen természetes, hogy a kor előrehaladtával az embernek romlanak bizonyos agyi képességei. Jellemzően a memória és ezzel összefüggésben a tanulási készség csökkenéséhez még csak az időskort sem kell kivárni: mindenki tudja például, hogy nyelvet tanulni gyerekként és kamaszként a legkönnyebb, és már harmincasként is meglepően nehéz lehet a dolog. Az idős emberek között ezek a funkcionális romlások eltérő mértékűek lehetnek, kórosnak azonban csak akkor tekinthetők a változások, ha olyan mértékűek, hogy az illetőt nem lehet egyedül hagyni, mert nem ismeri már ki magát a világban, eltéved, tényleges és lényeges alapinformációkat is elfelejt, netán veszélyes magára vagy környezetére. És ugyanígy az is tévhit, hogy az említett betegségek kizárólag öregeket fenyegetnek: az Alzheimer-kór például akár harmincasoknál is felütheti a fejét, noha ez szerencsére elenyészően ritka. A demencia elhatalmasodásának időtartama az egyéni adottságok és a betegség függvénye: az Alzheimer esetében évekről beszélünk.

Biztos gyógymód nincs
Az említett betegségek sajnos a tudomány mai állása szerint gyógyíthatatlanok, így onnantól kezdve, hogy valaki már nem alkalmas az önálló életvezetésre, állandó felügyeletre és gondozásra szorul. Mindez emberileg is roppant nehéz feladat, ami adott esetben akár komoly konfliktusokkal is járhat, a demens betegek ugyanis sokszor jelentős személyiségváltozáson is keresztülmennek.

Genetikai adottságoktól függ elsősorban

Közhelyszámba megy: ha valakinek a családjában jellemző a demencia, annak általában saját magának is nagyobb hajlama van az időskori elbutulásra. Ezek egyelőre még védhetetlen folyamatok, ám mindez nem azt jelenti, hogy ne lehetne tudatosan javítani a helyzeten, netán késleltetni a bajokat. A magas vérnyomás és koleszterinszint, a cukorbetegség, általánosságban minden olyan betegség, amely a keringésre rossz hatással van, kiváló táptalaj a demenciához vezető betegségek számára, és a dohányosok, illetve alkoholisták is könnyebben elbutulnak öregségükre, mint az egészséges életmódot folytatók. Ezzel szemben a B- és E-vitamin pozitív hatása bizonyított, akárcsak a sok antioxidánst tartalmazó élelmiszereké (étcsokoládé, zöld tea). Az agyat pedig mindemellett folyamatosan stimulálni kell, vagyis idős korban is aktív életet kell élnünk, amennyire csak lehet: ugyanolyan ez, mint a fizikai kondíció, hiszen az izmokat is mindig dresszírozni, edzeni kell. Ugyanerre agyunk is rászorul – a saját érdekünkben!


Szakértőink

dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos



Bezár