Jé! Itt a lábam!

2010.09.23. - Írta: dr. Marschalkó Péter, ortopéd sebész

Jé! Itt a lábam!

A gyermekláb folyamatos változással fejlődik a felnőtt, egészséges lábszerkezet irányába. Említést érdemel az újszülöttek ún. „hason fekvő” lábtartása, amelyet elhanyagolt esetben lúdtalp kialakulása követhet. A már alvó csecsemő lábszárának alátámasztásával a fokozott kifelé fordulást okozó terhelés elkerülhető. Ennek eszköze akár egy összesodort textilpelenka is lehet. Gyakran oldja meg a szülő ezt a szituációt lyukasztott kézmosó szivacs lábszárra húzásával.

Mit te­het a szü­lő?

Helyes a láb fejlődéséhez szükséges izomzat erősítése, rendszeres lábtorna, mezítláb járatás szabadban, természetes, ingerlő talajon. Ez aktivizálja, erősíti az izmokat.
A passzív korrekciót ez időszakban a jól kiválasztott gyerekcipők jelentik. A sarok környéki izületi szalagrendszer és izomzat túlnyomása ellen a megfelelő cipő támasztéka kell hogy védje a kis lábat. Az ortopédek által javasolt gyermekcipőkre az erős kéreg jellemző. A régebben elfogadott álláspont szerint a mérsékelt hosszboltozati emelés is alkalmazható volt. Ma már ez a nézet túlhaladott. A sarok kellő megtámasztásával vagy sarokbillentéssel készített cipők a korszerűbbek. Segédeszközöket árusító üzleteinkben ezek megtalálhatók.

Mi­kor kell lúd­talp­be­tét?

A kamaszkor eléréséig még a rendszeresen panaszos lábacskáknak is kezelőeszközei lehetnek a fenti kialakítású konfekció és speciálisan felépített ortopéd cipők. A panaszok jellegzetesek: a gyermek nem gyalogoltatható, felkéredzkedik, éjszaka felsírva lábát masszíroztatja, szimmetrikus térd alatti fájdalmat említ. Ezek a tünetek a napközben fokozottan működő izmok túlfáradásából és görcséből adódnak. A panaszok objektívek, megszüntetésük feltétlenül indokolt. A masszírozás, bedörzsölés fizioterápia gyors enyhülést hozhat. Lúdtalpbetétet csak a kisiskolásoktól kezdve adunk a másképpen nem kezelhető, rendszeresen panaszos lábakra, de ennek elhagyására törekszünk tornáztatás mellett. A jó lúdtalpbetét kellően egyénre szabott, igazítási ellenőrzési és szükséges esetén csere lehetőséggel a háttérben.
A betét nem lehet a polcról levett darab. Azt egyéni méretvétel és a körültekintően megválasztott anyagok felhasználásával készült betét nem árucikk, hanem az adott beteg korához, súlyához, tevékenységéhez, és még sok máshoz igazodó ortopéd és műszerész által kialakított „műszer”.
A növekedéssel és elhasználódással természetesen a betét alkalmatlanná válik funkciójára, ezért rendszeres ellenőrzése és cseréje fontos.

Mi­lyen le­gyen a jó láb­be­li?

A lábbeli sokféle különböző feladatot kell hogy betöltsön. Mást hordunk munkahelyen, sportnál, alkalomra. Az egészséges láb is igényli a kényeztetést, de a divat is beleszól, mit viselhetünk.
A tipegő, éppen felálló láb, sarok befelé dőlése természetes jellegzetesség. Már ekkor felvetődik az első komoly kérdés. Viseljen-e cipőt a pici? Álláspontunk szerint már ekkor is érdemes a rugalmas talp és merevebb sarok kiképzésű cipőket feladni. Ezek megelőzik a szalagok nyúlását, segítve ezzel a növekvő láb fokozatos erősödését.


Szakértőink

dr. Apor Péter dr. Apor Péter belgyógyász, sportorvos
dr. Kósa Zsolt dr. Kósa Zsolt szülész- nőgyógyász
dr. Pataki Gergely dr. Pataki Gergely plasztikai sebész
dr. Sánta Zsuzsa dr. Sánta Zsuzsa gyógyszerész
dr. Süli Ágota dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta, gyermekterapeuta
dr. Sáry Gyula dr. Sáry Gyula belgyógyász
dr. Káposzta Zoltán dr. Káposzta Zoltán neurológus
dr. Fekete Ferenc dr. Fekete Ferenc andrológus
dr. Bálint Géza dr. Bálint Géza reumatológus
Somogyi Andrea Somogyi Andrea pszichiáter
dr. Nagy Andrea dr. Nagy Andrea gyermekorvos
Bujdosó Mara Bujdosó Mara pszichológus
Solymosi Dóra Solymosi Dóra dietetikus
dr. Felkai Péter dr. Felkai Péter utazásorvos
dr. Sahin Péter dr. Sahin Péter gasztroenterológus



Bezár