Kérdés, hogy mennyi probiotikum bevitelére van szükségünk? Erre válaszolni nem könnyű.
Nincs napi bevitel javaslat, a tudomány még nem tart ott, hogy megmondja pontosan, hogy melyek pontosan a fermentáción átesett ételek és ezekből mekkora mennyiség fogyasztása javasolt. A szakemberek álláspontja szerint a legjobb, ha annyi fermentált ételt eszünk, amennyi jólesik. A napi fogyasztás semmiképpen nem ellenjavalt.
Miért pont a fermentált (erjesztett) ételek? A fermentálás a legrégebbi módszer az élelmiszerek tartósításának. Az emberiség már évszázadok óta használja a tartósítást, mint például a sör vagy a bor esetében. A fermentálás (erjesztés) következtében az élelmiszerek olyan folyamaton mennek keresztül, amely során az adott élelmiszerben található természetes baktériumok cukrot és keményítőt vesznek magukhoz, majd tejsavat termelnek. A módszer olyan környezetet hoz létre az étel számára, amely során konzerválja azt, illetve elősegíti a probiotikum szempontjából hasznos enzimek termelődését, mint a B-vitamin, omega-3 és számos egyéb jó baktérium.
A fermentációs folyamat más módja, amikor adott ételekből, zöldségekből más típusú étel jön létre. Ilyen a savanyítás során a káposztából létrejövő savanyú káposzta, az uborka eltevési módjából a kovászos uborka, a szója fermentálásából a szójatej, a tej erjesztéséből a joghurt, a különböző sajtok, valamint a tejföl. Az erjesztés folyamatában számtalan baktérium vesz rész, amely során az étel kellemetlen vagy erős szagot vesz fel, ezek egyesek számára zavarók lehetnek. Számtalan fermentált ételből lehet választani, így meg lehet találni azt a fajtát, amely fogyasztása mégiscsak kellemes érzetet kelt.
Tudni kell, hogy nem minden fermentált étel tartalmaz probiotikumot. Vannak erjesztési folyamatok, amely során a probiotikum távozik az élelmiszerből, ilyen a sör és a bor, vagy közömbösítik a probiotikum hatását, mint a sütés vagy befőzés.
A legáltalánosabb fermentált ételek, amelyek természetes vagy hozzáadott probiotikumot tartalmaznak: a joghurt, kefir, kombucha, más néven teagomba, savanyúkáposzta, kovászos uborka, szójatej, a tempeh (főtt szójababból készülő nemes penészes érleléssel előállított élelmiszer), kimchi, kovászoskenyér és egyes sajtok.
A joghurt a legértékesebb és legelfogadottam a probiotikumot tartalmazó élelmiszerek közül, mivel ízvilága és állaga legjobban elfogadott a nyugati típusú étkezésben. A joghurtban megtalálható jó baktérium fajtája és száma függ az adott joghurt márkájától. Érdemes figyelni a termék címkéjén feltüntetett „élőflórás” megjelölést.
Forrás: www.health.harvard.edu